Cerrahpaşa'lı uzmanlar uyardı: Batı Nil Virüsü'ne dikkat!

Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi uzmanlarının geçtiğimiz yıldan bu yana ölü kuşlar üzerinde yaptıkları araştırmanın sonuçları açıklandı. Sosyal medya ağlarında da açıklama yapan uzmanlar, Batı Nil virüsüne karşı ölü kuşlarla temastan kaçınılması gerektiğinin altını çizdi.

Covid-19 ve müsilajın koleraya neden olabileceği uyarılarının ardından İstabullulara bir uyarı da Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi'nden geldi. İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi, geçtiğimiz yıldan bu yana yürüttüğü bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz tarafından yapılan açıklamada, 24 karga ve 12 saksağanın incelendiği belirtildi.

Yapılan incelemelerde, 36 kuştan 8 kargada ve 1 saksağanda Batı Nil Virüsü’ne rastlandığı duyuruldu. Prof. Dr. Yılmaz, virüsten kaçınmak için "Ölü kuşlarla temastan kaçınmakta fayda var" uyarısı yaptı.

BATI NİL VİRÜSÜ NEDİR?

İlk kez 1937 yılında Uganda'da tanımlanan Batı Nil Virüsü, çoğunlukla sivrisinek ile taşınmaktadır. Sıklıkla Haziran ve Eylül ayları arasında yayılan Batı Nil Virüsü, virüsü taşıyan sivrisineklerin farklı kanatlı hayvan türlerini de sokarak enfekte etmesi nedeniyle hızla yayılır.

Batı Nil Virüsü özellikle atlar ve insanlar üzerinde etkilidir. Kuluçka süresi 2 ile 15 gün arasında değişmektedir. 50 yaş üzerinde hastalığın seyri hızlı ve etkili biçimde seyredebilmektedir. 

BATI NİL VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

İlk belirtisi baş ağrısı olan Batı Nil Virüsü kimi zaman hiçbir belirti göstermeden ölüme sebebiyet verebilmektedir. 

Çoğunlukla grip benzeri belirtiler veren Batı Nil Virüsü;

- Ani ve yüsek ateş,

- Sırt ve baş ağrısı,

- Mide bulantısı,

- Kusma,

- Kaslarda güçsüzlük, 

- İshal,

- Halsizlik,

- Deride kızarıklık,

- Lenf bezlerinin aşırı şekilde şişmesi gibi belirtiler gösterir.

Batı Nil Vürüsü'nün ileri safhalarında; kas seğirmesi, zihinde bulanıklık, 0-18 yaş arası çocukların cilt yüzeylerinde benekli kabartı ve döküntüler, boynu dik tutamama, ve dışarıdan görülecek şekilde titreme gibi semptomlara neden olur.