AB & BAE Doğu Akdeniz’de ortak hareket ediyor

Güney Kıbrıs ile ortak tatbikat yapan İsrail, Lockheed Martin ve İsrail savunma şirketleriyle birlikte geliştirilen F-15, F-16 ve F-35I ADIR kullanıldığı görüldü. Yapılan tatbikat uzmanlar tarafından bölgede gerilimi arttırma çabası olarak değerlendirildi…

Akdeniz’de Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuktan doğan, hak, alaka ve menfaatlerini hedef alan Türkiye karşıtı güçler, yeni gerilimlerin meydana gelmesi için her türlü hukuka ve insanlığa aykırı planları yapmaktan çekinmiyorlar. 

18

İsrail ve Güney Kıbrıs bölgeyi geren üç günlük bir hava tatbikatına imza attı. Limasol ile Paphos arasında gerçekleştirilen provokatif tatbikata İsrail F-15 ve F-16’larının dışında F-35 savaş uçaklarının da katıldığı belirtildi. 

28

17-19 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen tatbikatta İsrail hava kuvvetleri ve Güney Kıbrıs savunma güçleri, taarruz ve hava savunma senaryolarını tatbik ettiler. İsrail F-35’lerinin Kıbrıs semalarında uçtuğu provokatif tatbikata Rum Savunma Bakanlığı, “ONISILOS-GIDEON” kod isminin verildiğini açıkladı. 

FRANSIZ FIRKATEYNİ AKDENİZ SULARINDA!

İsrail ile Güney Kıbrıs arasındaki hava tatbikatına paralel, Mısır ve Fransız donanmalarına ait iki gemi, çarşamba günü, Akdeniz’de ortak tatbikat gerçekleştirdi. Mısır’a ait “Taba” firkateyni ile Fransız firkateyni “Languedoc”un katıldığı tatbikatta muharebe formasyonu eğitiminin gerçekleştirildiği belirtildi. Kasım ayı başında yine Mısır ve Fransız donanması Akdeniz açıklarında ortak faaliyet icra etmişti.

48