Başkan Erdoğan, Gakharia'yı kabul etti

Türkiye, Gürcistan’ın bağımsızlığını 16 Aralık 1991 tarihinde tanımıştır. 21 Mayıs 1992 tarihinde Diplomatik İlişkilerin Tesisine İlişkin Protokol imzalanmış ve karşılıklı Büyükelçilikler açılmıştır. Bu tarihten itibaren ikili komşu ülke arasında düzenli olarak üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmiş, ilişkilerin seyrinin bozulmamasına önem verilmiş ve zamanla stratejik ortaklık seviyesine kadar çıkarılmıştır.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia’yı kabul etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından karşılanan Gakharia, sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. düzenlenen ortak basın toplantısında ticari ilişkilerden güvenliğe kadar bir çok konunun görüşüldüğü açıklandı.

 

Ortak bassın toplantısında, Başbakan Gakharia’nın davetine icabet ederek ilk ziyaretlerinden birini Türkiye’ye gerçekleştirdiği için memnun olduğunu ifade eden Başkan Erdoğan, “Sayın Başbakana yeni görevinde dolayı özellikle tebriklerimi bildirmek isterim. Kendisi İçişleri Bakanlığı döneminde İçişleri Bakanım ile yakın mesai yapmış, ülkemize yakından da tanıyan bir liderdir. Değerli dostumun liderliği altında Gürcistan'ın kalkınmasını sürdüreceğine ve Türk-Gürcü ilişkilerinin daha da gelişeceğine inancım tamdır.” diye sözlerine ekledi.

Gürcistan ile olan ticari ilişkilerden de bahseden Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Stratejik ortaklığımızın sadece iki ülke için değil, bölgemiz açısından da olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Kardeş Azerbaycan ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ortak enerji ve ulaştırma projeleri, Kafkasya'dan Anadolu'ya doğru bir istikrar kuşağı oluşturmamızı sağladı. Ortak akıl ve stratejik vizyonla Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı'na, Gürcistan ve Azerbaycan ile birlikte hayata geçirdiğimiz Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesini de ekleyerek enerji konusunda bölgemizi merkez haline getirdik. Ulaştırma konusunda da çok önemli bir adım attık. Bakü-Tiflis-Kars bu noktada gerçekten tarihi bir adımdı. Bu demir yolunun açılmasıyla üç dost ülke, birbirine çok farklı bir şekilde bağlanmış oldu. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, şu anda Londra'dan Pekin'e uzanan güzergahın kalbinde yer alan önemli bir hattı temsil ediyor."

 

Türkiye ve Gürcistan arasındaki bağların sadece boru hatları ve demir yollarından ibaret olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2011 tarihli anlaşmamız doğrultusunda yalnızca vizeleri kaldırmakla kalmadık, pasaportsuz geçişi temin ettik. Vatandaşlarımızın kimlik belgesiyle seyahat edebildiği Gürcistan'ın en büyük ticari ortağının Türkiye olması bizleri ziyadesiyle memnun ediyor." diye konuştu.

Öte yandan başbakan sıfatıyla ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini söyleyen Gakharia, bunun kendisi için bir şeref olduğunu belirtti.

Gakharia, Gürcistan ile Türkiye’nin birçok alanda işbirliği yaptığını ifade  etti. Bu işbirliğini daha da geliştirerek Türkiye ile stratejik ortak olmaya devam etmede kararlı olduklarını ifade etti.

Ziyareti vesileyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik eden Gakharia, Türk halkına mutluluk, başarı, refah ve sağlık dileklerini iletti.

Gakharia, Erdoğan ile görüşmesinde güvenlik, kültür, ticaret ve ekonomi gibi alanlarda iş birliğini ele aldıklarını ifade etti.