Barış Pınarı işgal planını engelledi!

Barış Pınarı Harekatı, bir terör devletinin oluşumunu engellemekle kalmadı, aynı zamanda Türkiye’ye yönelik işgal planını da ortaya çıkardı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından icra edilen Barış Pınarı Harekatı kısa sürede başarıya ulaştı. Harekatın yanı sıra ABD ve Rusya ile yürütülen diplomatik çalışmalar sonucu, terör örgütü YPG Türkiye sınırından uzaklaşmaya başladı. Böylece, Türkiye sınırında bir terör devleti kurma girişimi engellendi. 

YPG’den temizlenen bölgelerde arama tarama faaliyetleri devam ederken ortaya çıkan tüneller ise, Türkiye için büyük tehlikeyi ortaya çıkardı.

YPG'nin Rasulayn'ın altına inşa ettiği tüneller 13 metreye kadar iniyor. Bu tünellerin genişliği 2.5 metre, yüksekliği ise 3 metreyi buluyor.

 

PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG tarafından Kamışlı, Tel Abyad ve Rasulayn kentlerinde kazılan tünellerin Türkiye’ye doğru yöneldiği görüldü. Kentlerin altını örümcek gibi saran tünellerin Türkiye’ye doğru uzanması, teröristlerin sadece savunma değil, saldırı amacı güttüğünü de ortaya koydu. 

 

Mühimmatların yeri bile hesaplandı

Öte yandan, tünellerin yönü kadar, mühimmatların konumlandırıldığı yerler de dikkat çekici. Başta ABD olmak üzere pek çok devlet tarafından YPG’ye tahsis edilen mühimmatların Türkiye sınırına yakın bir şekilde yerleştirildiği görüldü. Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar da mühimmatların bulunduğu yerin altını çizerek, ’Normalde Türkiye’nin bir operasyon yapacağını planlıyorsanız, bu kadar malzemeyi sınıra yakın tutmazsınız. Aşağı kısma koyarsınız, sınıra doğru sevk edersiniz. Taktiksel olarak siz Türk topraklarına girmeyi düşünüyorsanız, sınıra yakın yığınaklanma yaparsınız.’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye gitmeseydi onlar gelecekti

Tüm bir bilgiler göz önüne alındığında tünellerin yönü ve mühimmatların konumu tek bir şeyi gösteriyor. Türkiye gitmeseydi, onlar gelecekti.

İsrail Basını, Barış Pınarı Harekatı'nın ardından '6 yıllık çalışmamız 6 günde yıkıldı' ifadesini kullandı.

 

Kentler 0 noktasında

Her üç kent de Türkiye’nin güneydoğu sınırının dibinde bulunuyor. Üstelik bu kentler, sınırdan belli bir mesafe uzaklıkta olmayıp, ‘0 noktası’ konumunda yer alıyor. Dolayısıyla, bu üç kentten Türkiye’ye tünel uzatmak daha kolay oluyor.