Barış Pınarı Harekatı'nı dünya nasıl gördü?

Dün başlayan Barış Pınarı Harekatı’nın ardından dünya ülkelerinden tepkiler gelmeye başladı. Tek taraflı yorumların ve çifte standartların ön plana çıktığı yorumlarda Türkiye, Kürtlere operasyon düzenliyormuş algısı yaratılmaya çalışıldı. Türk yetkililer ise bilgi kirliliğinin önüne geçmek için sık sık açıklamalarda bulunuyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat’ın doğusuna gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı ile ilgili ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, NATO ve BM Genel Sekreterliklerinin saat 14:00’ten itibaren bilgilendirildiklerini belirtmişti. Operasyon başladıktan sonra çeşitli ülkelerden operasyon ile ilgil açıklamalar gelmeye başladı. İşte o ülkelerden birkaçı:

ABD: ABD’den ilk tepki Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’dan geldi. Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Senatör, “Eğer haberler doğruysa ve Türkiye Suriye’ye girdiyse cehenneme giden yolun taşları döşenmektedir. Kürt müttefiklerimiz için dua edin, onlar Trump hükümeti tarafından umarsızca terk edildiler. Bu adım DAEŞ’in tekrar ortaya çıkacağının garantisidir. Erdoğan’ın ağır bir bedel ödemesi için Kongre’ye liderlik edeceğim. Başkanı hala zaman varken yol değiştirmeye ve işleyen bir güvenli bölge sistemine dönmeye çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

Rusya: Rus devletine bağlı haber ajansı RIA Novosti, parlamentonun üst kademesinin dışişleri komitesinin ilk başkan yardımcısı olan Vladimir Dzhabarov'un açıklamalarına yer verdi. Haber ajansına göre Dzhabarov, Rusya'nın Türkiye ve Suriye arasındaki çatışmaya dahil olmayacağını söyledi. Dzhabarov, Rusya'nın Suriye'de başka nedenlerle bulunduğunu ifade etti 

NATO: NATO’dan açıklamayı ise NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptı. Stoltenberg açıklamasında, “Türkiye’nin itidalli davranacağına, faaliyetlerin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum. Müttefikimiz Türkiye bir krizin cephesinde yer alıyor ve meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terörist saldırılara maruz kaldı ve milyonlarca Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyor.” ifadelerini kullandı. Bölgedeki gerilimi azaltmak adına Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşeceğini sözlerine ekledi.

Almanya: Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye başlattığı "Barış Pınarı Harekatı"nı kınadığını açıkladı. Maas, "Türkiye bu şekilde, bölgeyi daha da istikrarsızlaştırma ve DAEŞ'in yeniden güçlenmesi riskini göze almış bulunmaktadır" dedi.

Alman Dışişleri Bakanı, sekiz yıllık savaşın ağır bir şekilde etkilediği Suriye'nin istikrara ve siyasi sürece ihtiyacı olduğunu belirterek bu sürecin ilk adımı olarak yakın zaman içinde oluşturulması planlanan Anayasa Komitesi'ne işaret etti. Maas, Türkiye‘nin harekatının yeni bir insani felaket ve yeni sığınmacı hareketlerine yol açma tehlikesine dikkati çekti.

Almanya Dışişleri Bakanı, "Türkiye'yi harekatı sona erdirmeye ve güvenlik çıkarlarını barışçı yollardan izlemeye çağırıyoruz" dedi.

Fransa: Fransa’dan ise açıklama Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’dan geldi. Le Drian sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “"Türkiye'nin Suriye'deki tek taraflı operasyonunu kınıyorum. Harekat, DAEŞ karşıtı koalisyonun güvenliğini ve insani yardım çalışmalarını tehlikeye sokuyor. Avrupalıların güvenliğini riske ediyor. Operasyon hemen son bulmalı. Güvenlik Konseyi'ne baş vuruldu." ifadelerini kullandı.

İngiltere: İngiltere’den de tepki Dışişleri Bakanı Dominic Raab’dan geldi. Raab, “DAEŞ’e karşı elde edilen kazanımların altını oyma riski taşıdığını” belirtti. DAEŞ’le mücadelenin ortak nokta olması gerektiğini ifade eden Raab, operasyonların bölgedeki insanı dramı artırabileceğini ifade etti.

Mısır: Mısır, Türkiye’nin Suriye topraklarında başlattığı 'Barış Pınarı Harekatı'nı şiddetle kınarken Arap Birliği’ni olağanüstü toplantıya çağırdı.

Suudi Arabistan ve BAE: Suudi Arabistan, operasyonu kınadı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkiliye dayandırılan devlet televizyonundaki haberde Ankara’ya operasyonla ilgili endişelerin aktarıldığı belirtildi. BAE’de Suudi Arabistan gibi operasyonu kınadı.

İran: İran Meclis Başkanı Ali Laricani Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı operasyonun ardından Ankara’ya planlanan ziyaretini iptal etti. İran devlet televizyonu, Laricani’nin TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından Türkiye’de toplantıya davet edildiğini ancak İran Meclis Başkanı’nın ziyareti iptal ettiğini duyurdu.

Danimarka: Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ise "Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonundan derin endişe duyuyoruz" dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Kofod, "Bence bu pişman olunacak yanlış bir karar. Bunun hem siviller hem de DAEŞ'e karşı mücadeleye ciddi etkisi oluyor. Türkiye itidalli davranmalı. Danimarka müttefikleriyle konuyla ilgili sürekli iletişim halinde" ifadelerini kullandı.