Barış Pınarı Harekatı’nda son durum

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye'nin kuzeyine yönelik başlattığı ‘‘Barış Pınarı Harekatı’’ başarıyla devam ediyor. Peki altı gündür devam eden harekatta son durum ne? Etkisiz hale getirilen terörist sayısı ve terörden kurtarılan bölgelere dair tüm detaylar..

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Türkiye'nin güneyinde Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla kazanılan sınır ötesi başarıların ardından şimdi de Suriye'nin kuzeyinde. Türkiye, bölgeyi PKK/YPG terör örgütlerinden temizlemek ve uzun süredir planladığı barış koridoru oluşturmak için, 9 Ekim’den bu yana başarılı bir operasyon gerçekleştiriyor. Türkiye’nin operasyon alanı, Suriye sınırındaki Fırat’ın batısında kalan Menbiç ve Fırat’ın doğusunda yer alan Kobani, Tel Abyad, Resulayn, Kamışlı ve Malikiye bölgeleri olarak belirlendi. Resulayn’da Asfar Neccar, Tel Halef, Kişto ve Aşağı Kişto köyleri YPG’den kurtarıldı. Şehir merkezi, şehir merkezinin güneyi ve Türkiye sınırı kontrol altına alındı.

Geride bıraktığımız gün YPG, Şam ile anlaştıklarını ve kontrolleri altında bulunan bölgeleri rejim birliklerine teslim edeceklerini açıklarken; Suriye Milli Ordusu Sözcüsü Hamud, çok kısa bir süre sonra Milli Ordu’nun Menbiç’e gireceğini duyurdu. Yaşanan gelişmelerin ardından 1 ilçe, 1 belde ve 56 köy terörden temizlendi. Resulayn’dan da çok sayıda köy YPG’den kurtarıldı. Son gelişmelere göre etkisiz hale getirilen terörist sayısı 550’ye ulaştı.  Yaklaşık 30 KM derinlikte olan M4 otoyolu, Milli Suriye Ordusu askerleri tarafından kesildi. Yolun YPG’nin en önemli ikmal hattı olduğu biliniyor. Tel Abyad’da ise; Tel Abyad’da bugün Daba, Dadat, Saidah ve Doraliye köyleri YPG’den kurtarıldı. Öte yandan YPG’nin havan ve roket saldırıları sonucu Suruç, Nusaybin ve Akçakale’de 18 sivilin şehit olduğu biliniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'nın 6’ıncı gününde Rasulayn ve Tel Abyad'da kontrolün sağlanmasının ardından yeni hedef olarak Aynel Arap bölgesini duyurdu. Erdoğan'ın açıklaması üzerine ise Fırat'ın batısındaki Gaziantep'in Karkamış ve Suriye'nin Cerablus kentinde bulunan Türk ve Milli Suriye Ordusu birlikleri yoğun bir şekilde hazırlıklarına başladı. Türkiye'den yapay köprü malzemeleriyle TSK'nın envanterinde bulunan ve bataklık ya da suyun içerisinden tank, zırhlı araçların geçişine olanak tanıyan askeri hasır aracı, köprülü tank gibi milli araçlar bölgeye sevk edildi. Gecede süren sevkiyatlarda Aynel Arap'ın batıdan kuşatmasında yer alacak olan tank, zırhlı birliklerle diğer araçların bölgeye intikali sürdü.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı, PKK/PYD-YPG'li teröristlere ait mühimmat ikmali yapan kamyonetin imha edildiğini sosyal medya üzerinden paylaştığı görüntülerle duyurdu. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Havan atışlarıyla sivil yerleşim yerlerimizi hedef alan bebek katili PKK/PYD-YPG'li teröristler, yeni katliamlar için mühimmat ikmali yaparken İHA'larımızca tespit edilerek Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edildi." ifadesi kullanıldı.

‘’550 terörist etkisiz hala getirildi’’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sabah saatlerinde harekata ilişkin açıklamalarında, ‘’Şu anda Kürlerle savaşmıyoruz, biz devletiz ve karşımızda da bir terör örgütü var. Dolayısıyla terör örgütüyle savaş olmaz, mücadele olur. Savaş ise devletler arasında olur. Bu hassasiyetimizi de ortaya koyuyoruz. Ona göre bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Şu anda Ayn el-Arap ve Münbiç olayı bir taraftan devam ediyor. Bunun yanında gerek ABD, gerek Rusya'yla olan görüşmeleri arkadaşlarımız Milli İstihbarat olsun, Savunma Bakanımız olsun aynı şekilde sürdürüyorlar." dedi. Bu süreci aynı kararlılıkla devam ettirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Zaten sizler rakamları yayınlıyorsunuz. Şu anda etkisiz hale getirilenlerin sayısı 550'ye ulaştı. Bunların içerisinde 500 ölü var. Bunun yanında 26 yaralı, 24 teslim olan var. Bu şekilde mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor, devam edecek." ifadelerini kullandı. 

Yabancı basının  "Siviller zarar görüyor’’ haberlerine dair de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "İnanıyorum ki bu manipülasyonları sizler nasıl değerlendiriyorsanız samimi olarak ben de aynı şekilde değerlendiriyorum. Yani 600'ün üzerinde havan topunun atılmış olduğu bizim topraklara bunların kör olması tabii ki anlaşılır gibi değil. Bunlar tabii ilk de değil. Her zaman bunların taktiği budur. Şu anda da yine aynı taktiği içeride ve dışarıda uyguluyorlar. Fakat tabii gerçekleri karartmak mümkün değil. Zira şu anda ortada şehitlerimiz var. Yine bu havan topları neticesinde maalesef yaralı olanlar, evlerini boşaltanlar ve oralarda şu anda çekilen bunca vatandaşlarımız var. Yani bunlar istediği kadar hedef saptırsınlar, bu gerçekleri bizim halkımız görüyor. Biz de bunları dünyaya yazılı, görsel medya vasıtasıyla anlatmaya gayret ediyoruz. Onlar kendi maharetlerini sergileyecekler, sahtekarlıklarını yapacaklar, biz ise doğruyu anlatmaya gayret edeceğiz. Bunlar bizi yıldırmasın" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekata ilişkin açıklamasında öne çıkanlar:

30-35 kilometrelik derinliğe ineceğiz

18 sivil, 2 Türk askeri ve 16 SMO askeri şehit oldu.

109 kilometrekare alan temizlendi.

Türkiye’ye 652 havan/roket saldırısı oldu.

Altı gün önce başlayan Barış Pınarı Harekatı kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 550 oldu.

‘’Bizim için tek hedef teröristler’’

Tel Abyad ve Rasulayn’ın kontrol altına alındığına dair açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, ‘’Bölgenin kontrolü ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Tel Abyad’da Resulayn’da ülkemiz lehinde oradaki vatandaşların yaptıkları gösteriler verdikleri destekler bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. DEAŞ konusunda bir hapishane meselesi var bu hapishane ile ilgili de biz elimizden gelen gayreti göstermeye kararlıyız ancak bölgemizde bir tek hapishane vardı DEAŞ hapishanesi onu da gittiğimiz zaman YPG'liler tarafından boşaltıldığını oradaki DEAŞ'lıların kaçırıldığını gördük. Bunları da fotoğrafla filmle tespit ettik ve ordaki ilgili muhattaplarla bunları görüştük, görüşmeye de devam edeceğiz.Mücadelemiz, sadece YPG ile değil DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle. Bizim için tek hedef teröristler’’ dedi.