Barış Pınarı Harekatı’nda ilk 24 saat

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye'nin kuzeyine yönelik başlattığı ‘‘Barış Pınarı Harekatı’’ başarıyla devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdiye kadar 109 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. İşte harekatın başlangıcından bu yana bölgede yaşanan tüm gelişmeler..

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Türkiye'nin güneyinde Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla kazanılan sınır ötesi başarıların ardından şimdi de Suriye'nin kuzeyinde. Türkiye, bölgeyi PKK/YPG terör örgütlerinden temizlemek ve uzun süredir planladığı barış koridoru oluşturmak için, 9 Ekim 16:00 itibariyle Barış Pınarı Harekatını başlattı. Haftalardır üzerinde çalışılan harekat alanı, Suriye sınırında Fırat’ın batısında kalan Menbiç, Fırat’ın doğusunda yer alan Kobani, Tel Abyad, Resulayn, Kamışlı ve Malikiye olarak belirlendi. Harekatla ilgili Twitter üzerinden açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı'nı başlatmıştır" dedi.

Harekatın başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i telefonla arayarak operasyon hakkında bilgi verdiği belirtildi. Operasyonun başlamasının ardından birçok siyasetçi Twitter'dan açıklamalar yaparak #BarışPınarıHarekatı’nı desteklerini ifade etti.

İlk 24 saat

Barış Pınarı Harekatı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifinin ardından savaş uçaklarının hedeflerini vurmasıyla başladı. Hava harekatı ve topçu atışları ile başlayan harekatta öncelikli olarak PYD/PKK terör örgütüne ait mühimmat depoları hedef alındı. Harekatın başladığı ilk bir saat içerisinde Rasulayn’daki iki ayrı bölge, Tel Abyad ve Ayn İsa, Türk savaş uçakları ve topçuları tarafından vuruldu. Terör örgütüne yönelik Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasıyla birlikte terör destekçileri algı yönetimi operasyonlarına başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından imha edilen terör mevzileri ve mühimmat depoları, terör destekçileri tarafından sivil yerleşim olarak lanse edilmeye çalışıldı. Ayn el Arap (Kobani) bölgesi Türk silahlı Kuvvetleri tarafından yoğun ateş altına alındı. Ayn el Arap’ta yer alan Miştenur Tepesi başta olmak üzere bölge yoğun top ateşi altında kaldı.

Sınır bölgesinden yayın yapan birçok televizyon kanalı Türk savaş uçaklarının Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Resulayn'ı bombaladığı anları dün akşam saatlerinde canlı olarak yayınladı. Anadolu Ajansı (AA), Tel Abyad'ın da obüslerle vurulduğunu aktardı. AA ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG), savaş uçaklarının sınırdan 30 kilometre içerdeki hedefleri vurduğunu duyurdu. Reuters ve AFP ajansları, SDG'nin "bombardımanda yaşamını yitiren siviller var" açıklamasını aktardı. Milli Savunma Bakanlığı ise "Siviller, tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri, müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için dikkat ve hassasiyet gösterilmekte" dedi.  Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı son verilere göre bölgede 109 terörist etkisiz hale getirildi.

Suriye ateş altında

Türk Silahlı Kuvvetleri, harekat kapsamında, hava ve kara unsurlarıyla birlikte şu ana kadar toplam 181 terör hedefini vurduğunu duyurdu. Akçakale’nin karşısındaki Tel Abyad’da 7 kilometre derinliğe inildiği belirtildi. İlk bilgilere göre harekat kapsamında vurulan bölgeler, ‘’Akçakale’nin karşısı olan Tel Abyad, Tel Abyad’da yer alan Badiva Köy,  Ceylanpınar’ın karşısı olan Rasulayn, Rakka’nın Kuzeyi-Ayn İsa’nın batısı,  PYD/PKK konvoyu, Haseke/Derbesiye, Nastel Köyü ve Nusaybin’in karşısı Kamışlı.’’

Yaşanan tüm gelişmelere rağmen bölgede gereken önlemler alınmaya devam ediyor. Şanlıurfa'nın Akçakale, Ceylanpınar, Suruç ilçelerinde bulunan okullarla birlikte, Birecik'te de sınıra yakın bölgelerdeki okulların iki gün eğitimlerine ara verdiği duyuruldu. Şanlıurfa Valiliği’de Türkiye-Suriye sınırının özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu. Reuters, Amerikan ve Kürt kaynaklarına dayandırdığı haberinde Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Türkiye'nin saldırıları dolayısıyla IŞİD ile mücadeleyi durdurduğunu öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘’Trump’ın üzerinde baskı var’’

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın ardı arkası kesilmeyen çelişkili açıklamaları devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu açıklamalarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Trump’ın güvenli bölge konusunda doğru bir karar verdiğini belirten Erdoğan, ‘’Pazar akşamı yaptığımız telefon görüşmesinde kendisiyle karara bağladık. Fakat ABD askeri ve güvenlik bürokrasisi başkanlarının talimatlarını yerine getirmiyor. Siyasiler ve medya Trump üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. O da bu baskıları hafifletmek için mecburen tweet üzerinden bazı mesajlarını veriyor. Biz yapıcı yaklaşım içinde olmaya ve adımlarımızı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz. Beklemeden, bekletmeden devam edeceğiz’’ dedi.

Batı neden kaygılı?

Barış Pınarı Harekatı'na Batılı ülkelerin tepkilerinin beklenilenden daha sert olduğu gözlemlendi. Birçok Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, Türkiye'yi operasyondan dolayı kınarken, BM Güvelik Konseyi'nde yer alan 5 Avrupalı ülke de konseyi acil gündemle toplantıya çağırdı. Batı'nın operasyona ilişkin kaygıları 'insani bunalım, siyasi sürecin tıkanması, Suriye'nin toprak bütünlüğü ve IŞİD ile mücadele' olarak açıklandı. Suudi Arabistan, İsveç, ABD, Almanya, Fransa ve Hollanda ile birlikte Mısır, Kanada, Danimarka, İran ve Finlandiya gibi çok sayıda AB ülkesi Türkiye’yi kınayan açıklamalar yaparken, Macaristan, İspanya, KKTC ve Katar’da Suriye'nin kuzeyine yapılan operasyona destek verdiğini açıkladı.