Barış Pınarı Harekatı manipülasyonları

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye'nin kuzeyine yönelik başlattığı ‘‘Barış Pınarı Harekatı’’ sonrası, terör örgütüne yakın sosyal medya hesapları harekata karşı manipülasyon girişimlerini hızlandırdı.

Türkiye'nin güney sınırında PKK/YPG’nin yapılandırmaya çalıştırdığı terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacı taşıyan Barış Pınarı Har ekatı'nın başlamasıyla birlikte, terör örgütlerine yakın hesapların sosyal medyada manipülasyon ve dezenformasyon girişimi başladı. Geçmiş tarihten günümüze ulaşana dek yaşanmış olan katliamların fotoğraflarını kullanan sosyal medya hesapları , söz konusu karelerin Türkiye'nin Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatlarında gerçekleştiğini iddia ederek ortalığı karıştırmaya çalıştı.

Terör örgütü destekçileri aynı zamanda Twitter üzerinden hashtag oluşturarak kendilerine destekçi toplamaya da çalıştı. Özellikle Suriye iç savaşında farklı bölgelerde ve yıllarda çekilen fotoğraf kareleri Barış Pınarı Harekatı sırasında olmuş gibi paylaşılarak sosyal medyada dezenformasyon yapılmaya çalışıldı. Söz konusu hesaplar, Suriye iç savaşı esnasında 2014 senesinde çekilen ve bir annenin çocuklarına sarıldığı kareyi değiştirerek, Barış Pınarı Harekatı'nda olmuş gibi göstermek istedi.

Suriye'nin kuzeybatısında bulunan İdlib şehrinde, temmuz ayında yapılmış olan hava saldırılarından etkilenen çocukların tedavi gördükleri bir sağlık merkezinde çekilen fotoğrafları, terör örgütüne yakın hesaplarca "Türk ordusunun saldırısı sonucu son görüntüler" ifadeleriyle kamuoyuna sunuldu. Aynı şekilde İdlib'de Rusların hava saldırısı sonucu yüzü kanlar içinde kalmış bir çocuğun yansıdığı Ağustos 2016 tarihli bir fotoğraf karesi, uluslararası camiaya Barış Pınarı Harekatı sırasında çekilmiş gibi gösterilerek İngilizce altyazıyla manipüle edildi.

Halkı kin ve suça teşvik etmekle birlikte aynı zamanda Batılı ülkeleri ve Birleşmiş Milletleri (BM) etkilemeye çalışan bu hesaplar, Halep'te Mayıs 2014'te çekilen ve Suriyeli adamın bir çocuğun cesedini taşıdığı fotoğraf karesini, sosyal medya hesaplarında hashtag’ler ile paylaşarak kişileri etkilemeye çalışıyor. Dezenformasyon amacıyla paylaşılan bu fotoğraflar, Türkiye'nin harekatı sırasında yaşanmış gibi gösteriliyor. Örgüt destekçileri, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları esnasında da dünya genelinden savaş ve katliam fotoğraflarını paylaşarak manipülasyon amacıyla kullanmıştı.

‘’Kürtlere değil teröre karşıyız’’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’da harekatın Kürtlere yönelik olduğu iddialarına jet bir yanıt verdi. Ünal, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘’Devletimiz Kürt'lere karşı değil, teröre karşı bir harekat gerçekleştiriyor. Suriye sınırımız aynı zamanda NATO'nun güney sınırıdır. Dünyanın terör örgütü kabul ettiği PKK’nın uzantısı PYD/YPG den bölgeyi temizliyoruz. HDP'yi biraz dinlediğinizde kimin kim olduğu ve ne yaptığımızı apaçık görebilirsiniz. Sadece Mardin Nusaybin'e bir günde atılan füze miktarı ortada iken birileri kimden korunacağız diyorsa burada açık bir art niyet vardır’’ şeklinde konuştu.

’’Tipik bir PKK taktiği’’

Terör örgütü yanlılarının kirli propagandasına AK Parti’den yanıt gecikmedi. HDP'nin Türkiye'nin sivillerin bulunduğu bir mahalleyi hedef aldığı yönündeki iddialara Twitter hesabı üzerinden yanıt veren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ‘’HDP, kara propagandaya ve yalan haber üretmeye devam ediyor. Türkiye’nin Suriyeli Hristiyanların yaşadığı bir mahalleyi vurduğunu söylüyor. Bu mahalle Türkiye’nin harekat ve operasyon bölgesinin dışındadır. Tipik bir PKK taktiğidir bu. Batı kamuoyunu etkilemek için özel hedef seçerler ve Türkiye’nin üstüne atmaya çalışırlar’’dedi.

HDP’nin iddialarının gerçeği yansıtmadığını ve HDP'nin vurulduğunu iddia ettiği bölgenin Türkiye'nin operasyon bölgesi olmadığını belirten Çelik, ‘’Türkiye’nin operasyon bölgesinin dışında Hristiyanların yaşadığı bu mahallenin PKK/YPG/PYD unsurları tarafından hedef alındığı açıktır. PKK/YPG/PYD’nin karanlık operasyonlarının propagandası eş zamanlı olarak HDP tarafından yapılıyor. TSK, sivillerin korunması konusunda dünyanın en hassas ordusudur. Sivilleri katletmek PKK’nın sicilidir’’ifadelerini kullandı.