''Barış Pınarı Harekatı'' dengeleri değiştirdi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye'nin kuzeyine yönelik başlattığı ‘‘Barış Pınarı Harekatı’’ PKK/YPG’li teröristlerin bölgeden çekilmesi üzerine sona erdi. Peki Türkiye’nin kazanımları neler oldu? Harekatın başlangıcından bu yana bölgede yaşanan tüm gelişmeler..

Fethiye Mutaf Narin - INTELL4

Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Pençe 1-2-3'den sonra başlatılan Barış Pınarı Harekatı Türkiye ve dünya gündeminde en çok konuşulan ve tartışılan harekat oldu. 

Harekat nasıl başladı?

Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla kazanılan sınır ötesi başarıların ardından 9 Ekim 16:00 itibariyle Suriye’nin kuzeyinde Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı. Harekat başlamadan birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli konuşmalarında ’’Bir gece ansızın gelebiliriz’’ diyerek harekatın başlayacağını duyurmuştu. Türkiye’nin net kararı üzerine Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a nezaket ve diplomasi kurallarından çok uzak bir mektup gönderdi. Türkiye’yi terör örgütleriyle anlaşmaya davet eden mektuba Başkan Erdoğan harekat emriyle karşılık verdi.

Türkiye sınırı kontrol altına alındı

Barış Pınarı Harekatı, Cumhurbaşkanı’nın direktifinin ardından savaş uçaklarının terör hedeflerini vurmasıyla başladı. Hava harekatı ve topçu atışları ile başlayan harekatta öncelikli olarak PYD/PKK terör örgütüne ait mühimmat depoları hedef alındı. Harekatın başladığı ilk 24 saat içerisinde Rasulayn’daki iki ayrı bölge, Tel Abyad ve Ayn İsa, Türk savaş uçakları ve topçuları tarafından vuruldu. Terör örgütüne yönelik Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasıyla birlikte terör destekçileri algı yönetimi operasyonlarına başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından imha edilen terör mevzileri ve mühimmat depoları, terör destekçileri tarafından sivil yerleşim olarak lanse edilmeye çalışıldı.

Birçok Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, Türkiye'yi operasyondan dolayı kınadı ve batı medyası yalan haberleri dolaşıma sokarak skandal bir algı operasyonuna imza attı. Birçok medya kuruluşu geçmiş yıllarda savaş bölgelerinde çekilen vahşet görüntülerini kullanarak, harekat sırasında çekilmiş gibi yayımladı.

Barış Pınarı Harekatı'nın sekizinci gününde, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve heyeti,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti ile bir araya geldi. ABD ve Türk heyetleri arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonun durumuna ilişkin bir anlaşmaya vardı. Görüşmenin sonunda açıklanan 13 maddelik anlaşmanın ilk üç maddesi NATO müttefiki iki ülke arasındaki ilişkilerin önemini teyit ederken, ABD'nin Türkiye'nin Suriye sınırından kaynaklanan meşru güvenlik çıkarlarını anladığını ve daha yakın eşgüdüm içinde olunması gerekliliğinin altı çizildi. Anlaşmaya göre Türkiye, 120 saatlik bir süre için operasyona ara verdi ve PKK/YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesini bekleyeceğini açıkladı. Söz konusu gelişme üzerine Trump, Kongrenin aldığı yaptırım kararını geri çekti.

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında gerçekleşen mutabakat, diplomatik bir trafiğide beraberinde getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı gün içinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü ve Putin, Erdoğan’ı Rusya’ya davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan beraberindeki heyetle, terör örgütlerinin güvenli bölgeden çekilmesi için tanınan 120 saatlik sürenin sona ereceği gün Putin ile görüşmek üzere Rusya’nın Soçi kentine gitti. İki lider 6 saatten uzun süren kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Uzun yıllardır Suriye konusunda işbirliği yapan Ankara ve Moskova sahadaki mevcut koşullar ışığında yeni bir mutabakata vardı.

Putin'le Erdoğan, ABD ile Türkiye'nin 17 Ekim'de üzerinde uzlaştığı mutabakata göre Tel Abyad ile Rasulayn arasında, 120 kilometrelik alanda, 32 kilometre derinliğinde oluşturulacak olan güvenli bölgenin uygulanmasına devam kararı aldı. Öte yandan ABD’li askerlerin ve terör örgütü PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesini tamamlamasının ardından Türkiye tamamen operasyonu durdurdu. Erdoğan-Putin görüşmesinde masadan çıkan anlaşma kararı tüm dünyada yankı uyandırdı. Anlaşmayı, sayfalarında geniş ye ayırarak duyuran uluslarası medya kuruluşları “En büyük kaybeden ABD oldu’’ yorumlarında bulundu.

Harekatın başlangıcından bu yana 765 terörist etkisiz hale getirildi. 111 yerleşim merkezi ile 1500 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı. Teröristler anlaşmaya rağmen taciz ateşlerine devam etti. Yapılan tüm ihlal ve tacizlere yönelik detaylar anlık olarak ABD ile yakından koordine edildi. Milli Savunma Bakanlığı’nın açıkladığı bilgilere göre, harekatının başlangıcından bu yana toplam 5 asker şehit düştü 86 asker yaralandı.

Sonuç: Kim ne kazandı?

9 Ekim 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu talimatla Barış Pınarı Harekatı başlamış oldu. Türkiye, ilk hedef olarak 30 kilometre ilerleyip terör unsurlarını sınırımızdan uzaklaştıracağını açıkladı. Türkiye’nin açıklamış olduğu hedefe ilerlerken ABD heyeti gelerek 13 maddelik anlaşma metnini imzaladılar. Türkiye, sahada olduğu gibi masada da istediğini elde etmiş oldu. Aynı gün Rusya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak Soçi’ye davet etti. 22 Ekim 2019 Salı günü 6 saati geçen görüşme sonunda Türkiye’nin lehine olan 10 maddelik Soçi mutabakatı imzalanmış oldu. Bu gelişme uluslarası basında ‘’Türkiye’nin zaferi’’ olarak görüldü.

Fethiye Mutaf Narin - INTELL4