15 Temmuz sonrası TSK operasyonları

15 Temmuz 2016 yılında FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişi sonrası Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edildi. 15 Temmuz sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından sınır ötesi gerçekleştirilen operasyonları sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

15 Temmuz 2016’da Fethullahçı Terör Örgütü’nün Türkiye tarihine karanlık bir gece olarak bırakmasının ardından 4 yıl geçti. Türkiye'nin birçok noktasında kalkışma deneyen hain FETÖ üyeleri, Türk milletinin göstermiş olduğu direnç sayesinde amaçlarına ulaşamamıştı. Darbeci askerlerin planlamasına göre 03:00-06:00 saatleri arasında yapılacak olan darbe, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın darbe girişimi istihbarat olarak bilgi edinmesiyle darbe girişimi mecburi olarak 20.30’a çekildi. Başarısız olan hain darbe girişiminde ise 251 vatan evladı şehit edildi. O günden beri dualarla anılan vatan evlatları unutulmadığı gibi Türk Silahlı Kuvvetleri de yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarını sürdürdü.

110

FIRAT KALKANI HAREKATI

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye, çok kritik sınavlar verdi. Bunların en önemlilerinden biri de Fırat Kalkanı operasyonu oldu. Sivillerin güvenliği ön planda tutularak kontrollü şekilde yürütülen operasyon 7 ay 5 gün sürdü. 67 Mehmetçiğin şehit olduğu operasyon sonucu Cerablus, Çobanbey ve El Bab'ı da içeren Fırat'ın batısı DEAŞ teröründen temizlendi. 29 Mart 2017 günü 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde toplanan MGK toplantısı sonucu harekatın başarıyla tamamlandığı ilan edildi.

210

ZEYTİN DALI HAREKATI

Afrin operasyonu ya da Afrin harekatı adıyla bilinen Zeytin Dalı Operasyonu 20 Ocak 2018'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Millî Ordusu (SMO) grupları tarafından Suriye'nin Halep ilinin Afrin ilçesi ile Azez ilçesine bağlı Tel Rıfat kentine yönelik başlattığı operasyondur. Harekat kapsamında 332 bölge TSK ve Suriye Milli Ordusu tarafından kontrol altında alındı. 24 Mart 2018'de ise Afrin ilçesinin tamamının ele geçirilmesi ile harekât, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Millî Ordusu'nun askerî zaferi ile sonuçlandı. 

DİCLE KALKANI HAREKATI

Suriye’de Zeytin Dalı Harekatı devam ederken 11 Mart 2018’de Irak’ın kuzeyinde sınırın 15 kilometre ötesindeki Hakurk bölgesinde başlatılan Kararlılık Harekatı ile TSK birçok bölgede ilerleme kaydetti. Türk askerinin ana hedefi stratejik noktalara üsler kurarak terör örgütünün geçiş güzergahlarını kontrol altına aldığı ve operasyonun halen devam ettiği bilinmektedir. 

410