'Sudan Kurtuluş Hareketi' masaya oturdu

Sudan'da uzun yıllardır süren ayrılıkçı iç savaşta yeni gelişmeler yanşanıyor. Güney Sudan Arabuluculuk Komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre müzakere masası kuruluyor. Güney Sudan Arabuluculuk Komitesi, Sudan Kurtuluş Hareketi lideri Mini Arko Minavi’nin Hartum hükümetiyle silahlı hareketler arasında yürütülen barış müzakerelerine döndüğünü duyurdu.

Arabuluculuk Komitesi Başkanı ve Güney Sudan Devlet Başkanı Danışmanı Tut Gulwak yaptığı açıklamada Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da Muhammed Beşir başkanlığındaki SLA heyetiyle bir araya gelindiğini duyurdu. 

İkili görüşmelerin ardından basın açıklaması yapan Arabuluculuk Komitesi Başkan Yardımcısı Dr. Du Matouk, "Sudan Kurtuluş Hareketi ile toplantımızda, müzakere süresinin uzatılması da dahil birçok meseleyi görüştük. Hareketin yönetimle ilgili meselelerde dolaylı olarak görüşmelerde yer alması konusunda anlaşıldığını" belirtti. 

Toplantıların olumlu bir havada geçtiğini dilet getiren Matouk, tarafların müzakerelerde nihai anlaşmaya varma konusunda istekli olduğunu belirtti. SLA heyeti başkanı Beşir de Arabuluculuk Komitesinin yönetim şeklini gözlemleyebilmek için kendilerine iki hafta süre tanınması sonrası müzakerelere dönmeyi kabul ettiklerini belirtti.

Sudan Kurtuluş Hareketi lideri Minavi, ocak ayında, batıdaki Darfur bölgesinde barışın sağlanması için hükümetle yürütülen müzakerelerden çekildiklerini açıklamıştı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Minavi, "Maalesef Darfur müzakerelerinde büyük ve sürpriz bir çekilme oldu. Son dönemde üzerinde anlaşmaya varılan tüm maddeler, sorumluluktan kaçınan hükümet heyetinden geri döndü. Maalesef tarih tekerrür ediyor." ifadelerini kullanmıştı.

Ülkede kapsamlı barışın sağlanması, Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin ardından askeri darbeyle devrilmesi sonrası 21 Ağustos 2019'da kurulan ilk hükümetin en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.

CUBA MÜZAKERELERİ

Cuba müzakereleri, batıdaki Darfur bölgesi, güneydeki Güney Kurdufan ve güneydoğudaki Mavi Nil eyaletleri ile ülkenin doğu, kuzey ve orta kesimlerindeki barış görüşmelerine odaklanıyor.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, 30 yıllık Ömer el-Beşir iktidarının devrildiği darbenin ardından Sudan yönetimi ile silahlı hareketler arasında uzlaşı sağlanması amacıyla arabuluculuk girişimi başlatmıştı.