Dünyanın en yeni cumhuriyeti: Barbados

Karayipler ülkesi olan Barbados, 400 yıl sonra İngiltere ile olan son bağını da bugün koparacak. Barbados, dünyanın en yeni cumhuriyeti olacak.

İlk kez 1966 yılında bağımsızlığını kazanan Karayipler ülkesi Barbados, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile kalan son bağlarını da bugün koparacak. 

400 yıl sonra bağımsızlık kutlamalarını Şükran Günü'ndeki özel törenle kutlayan Barbados halkı, bugünden itibaren 'Barbados Cumhuriyeti' olacak. 

Barbados'un ilk cumhurbaşkanlığı görevini 73 yaşındaki Dame Sandra Mason üstlenirken düzenlenecek törene İngiliz tahtının varisi Prens Charles da katıldı. Törende ayrıca Başbakan Mia Mottley ve Başyargıç Sir Patterson Cheltenham ile Trinidad ve Tobago Başkanı Ekselansları Paula-Mae Weekes ve Antigua Genel Valisi Sir Rodney Williams'ın da aralarında bulunduğu yabancı yetkililer hazır bulundu.

Barbados, yaklaşık 30 yıldan sonra ilk kez İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'i görevden azleden ilk ülke oldu. 

METAVERSE'TE BÜYÜKELÇİLİK AÇILACAK

İnternetin geleceği olması beklenen Metarverse de adım atan Barbados, büyükelçilik açma kararı kararını duyurmuştu.

Metaverse dünyasına ilk adım atan şehir olarak tarihe adını yazdıran Güney Kore'den sonra ülkenin Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı, büyükelçiliğin kurulması için 3 boyutlu sanal gerçeklik platformu Decentraland ile sözleşme imzalamıştı.