Baltık ülkeleri de Rus diplomatları sınır dışı etme kararı aldı

Çekya ile Rusya arasında devam eden diplomat krizinde yeni bir gelişme yaşandı. Baltık ülkeleri Çekya ile dayanışma için Rus diplomatları sınır dışı edeceklerini duyurdu. Çekya ise Baltık ülkelerine bu karardan dolayı teşekkür etti.

Letonya, Litvanya ve Estonya, son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından, Çekya ile dayanışma için Rus diplomatları ülkelerinden sınır dışı etme kararı aldıklarını duyurdu.

Litvanya Dışişleri Bakanlığı, iki Rus diplomatın sınır dışı edileceğini duyururken, Letonya ve Estonya Dışişleri Bakanlıkları ise 1’er Rus diplomatı istenmeyen adam ilan ettiklerini açıkladı.

2014 yılında Ukrayna’da yaşanan darbe ve Rusya’nın Kırım’ı ilhakı ile ile bozulan Rusya-AB ilişkileri, son zamanlarda yaşanan Donbass olayları üzerine de daha da sert bir hal aldı.

Başta Çekya olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri Rus diplomatları sınır dışı etme kararı verdiklerini duyururken, Moskova yönetimi de bu kararlara sert bir tepki gösterdi.

ÇEKYA’DAN TEŞEKKÜR GELDİ

Çekya Dışişleri Bakanı Jakuv Kulhanek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Rus diplomatları sınır dışı etme kararı alan Baltık ülkelerine teşekkür etti. Kulhanek, “Baltık ülkeleri her zaman Çek Cumhuriyeti’nin çok yakın dostları ve müttefikleri olmuştur. Çek Cumhuriyeti ile dayanışma içinde olduklarını bir kez daha gösterdiler. Kararlı dayanışmaları ve bizimle birlikte oldukları için Litvanya, Estonya ve Letonya’ya teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.