Hırvatistan Fransa'dan 12 Rafale savaş uçağı alacak

Hırvatistan ve Fransız yetkililer bir araya gelerek Balkanlar'daki son durumu değerlendirdi. Görüşmede, yaklaşık bir milyar avro değerinde anlaşmaya da imza atıldı.

AUKUS'un ardından milyarlarca lira kaybeden Fransa, Hırvatistan ile yaklaşık bir milyar avro değerinde anlaşmaya imza attı. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Hırvatistan ziyaret etti. 1991-95 savaşında eski Yugoslav federasyonundan ayrılan Hırvatistan'a ilk kez ziyaret düzenleyen Macron, Başbakan Andrej Plenkoviç ile imza töreni düzenledi. 

İki ülke arasında imzalanan ve kullanılmış savaş uçaklarını içeren sözleşme kapsamında Hırvatistan Fransa'dan 12 adet Fransız Rafale savaş uçağı satın alacak. 

Balkanlar'da artan gerilimi de değerlendiren liderler, son duruma ilişkin görüş alışverişinde bulundu. İmza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, "Satın alınan uçaklar Hırvatistan için oyunu değiştirecek bir hamledir" ifadelerini kullanarak, "Bu satın alma bizim sadece bölgemize yönelik herhangi bir emeli olanları engellememizi değil aynı zamanda güneydoğu Avrupa'da güvenlik ve istikrar ihracatçıları haline gelmemizi de sağlayacak" dedi.

Macron, uçak anlaşmasının iki ülke arasındaki ikili ilişkileri güçlendireceğini ve Avrupa savunmasına katkıda bulunacağını söyledi.