NATO: Balkanlar'da sınır değişikliğiyle ilgili spekülasyonlar istikrarı bozar

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Slovenya'nın hazırladığı ileri sürülen resmi olmayan belgeyi görmediğini belirterek "Spekülasyonlar istikrarı bozar" ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Slovenya'nın hazırladığı ileri sürülen resmi olmayan belgeyi görmediğini belirterek "Sınırların değiştirilmesi hakkındaki spekülasyonlar belirsizliğe katkı yapar ve bölgede istikrarsızlık riskine neden olur" dedi.

Slovenya Başbakanı Janez Jansa'nın AB Konseyi Başkanı Charles Michel'e gönderdiği iddia edilen, Balkanlar'da sınır değişikliğiyle ilgili konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, belge hakkındaki haberleri gördüğünü ifade etti.

Stoltenberg, "Görmediğim bir belge hakkında yorum yapamam. Önemli olan şudur; sınırların değiştirilmesi hakkındaki spekülasyonlar belirsizliğe katkı yapar ve bölgede istikrarsızlık riskine neden olur. Bununla ilgili herhangi bir spekülasyonun faydası olamaz. NATO için önemli olan Batı Balkanlar'daki güvenlik ve istikrardır. Bu, hem bölgenin hem de Avrupa'nın güvenliği için önemlidir. NATO bölgenin istikrarını farklı şekillerde desteklemektedir" ifadelerini kullandı.

Genel sekreter Stoltenberg, NATO'nun bölgedeki üyeleri ve ortaklarıyla istikrar için çalışmayı sürdüreceğini vurgulayarak "Yapıcı diyalog ve uluslararası anlamda tanınan sınırlara saygı gösterilmesi, bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması için en iyi yoldur" değerlendirmesinde bulundu.

‘’BUNU YAZANLAR KENDİ FİKİRLERİNDEN UTANMAKTADIR’’

Balkanlar'daki sınır değişikliğiyle ilgili fikirleri "son derece tehlikeli" olarak değerlendiren Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski ise "Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Hiç kimse ama hiç kimse bu tür belgeleri desteklememektedir. Bunları yazanların kamuoyunda açık şekilde bilinmemesi de kendilerinin bile bu fikirlerden utandığının kanıtıdır" ifadelerini kullandı.