Bahreyn İsrail’e büyükelçi atadı Hamas’tan kınama geldi

Bahreyn, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine sebep olan İbrahim Anlaşmalarından altı ay sonra İsrail’e ilk büyükelçisini atadı. Bahreyn'in bu adımına Hamas'tan tepki geldi.

İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek amacıyla İbrahim anlaşmalarına imza atan Bahreyn, İsrail’e diplomatik misyon şefi atadığını açıkladı. Bahreyn krallığının resmi haber ajansı olan BNA, hükümetin İsrail’e büyükelçi atadığı haberini yayınladı.

 İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki dönem içerisinde Bahreyn’den bir ekibin ülkeye geleceği ve Bahreyn Büyükelçiliği için birtakım düzenlemelerde bulunulacağı belirtildi.

İsrail basını ise Bahreyn’in ilk İsrail büyükelçisi olan Halid Yusuf el Calahama’nın atanmasında, İsrail hükümeti tarafından da onay alındığını yazdı.

İsrail ile ilişkileri normalleştirmek için İbrahim anlaşmasını imzalayan ülkelerde biri olan BAE, daha önce büyükelçi atamasını yapmıştı.

İsrail’e ilk büyükelçi olarak atanan Calahama, daha önce Bahreyn Dışişleri Bakanlığı Operasyonlar Direktörlüğü ve ABD Büyükelçi Yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuştu.

HAMAS BÜYÜKELÇİ ATAMASINI KINADI

Bahreyn’in İsrail’e ilk büyükelçisini atamasının ardından Hamas’tan tepki geldi. Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife’nin büyükelçi ataması ile ilgili kararnameyi imzalamasının ardından AA muhabirine konu hakkında açıklamalarda bulundu.

 Hamas Sözcüsü Kasım, Bahreyn’i yapılan bir yanlışta ısrarcı olmak ile suçladı. Yapılan normalleşme anlaşmasına imza atmanın ise yanlış bir karar olduğunu ifade etti. Kasım, normalleşme anlaşması ile bölgedeki Arap halklarının değil, yalnızca İsrail’in çıkarlarının gözetildiğini savundu.

FİLİSTİNLİ GRUPLAR UCM’Yİ İSRAİL’İ YARGILAMAYA ÇAĞIRDI

Filistin Toprak Günü’nün 45. yıl dönümü sebebiyle “Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Komitesi” İsrail sınırında basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıda komite adına açıklamalarda bulunan Halid el-Batş, “UCM, başta barışçıl yürüyüşler olmak üzere işgal liderlerini savunmasız insanlarımıza karşı işledikleri suçlar nedeniyle yargılamalı ve cezalandırmalıdır” şeklinde konuştu.