Bahar Kakanı Harekatı ateşkesle sona erdi! Bu güne dek hangi bölgeler ele geçirildi? Son durum haritası…

İdlib’de 34 askerimizin şehit düşmesinin ardından başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı, dün Moskova’da gerçekten Erdoğan-Putin zirvesinin ardından masadan çıkan ateşkes kararıyla sona erdi. Yaklaşık bir hafta süren harekatta hangi bölgeler ele geçirildi? Bölgenin son durum haritası...

27 Şubat'ta Rusya destekli rejim güçlerinin düzenlediği hava saldırısı sonucu, Suriye’nin idlib kentinde şehit düşen 34 Mehmetçiğin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile başlatılan ‘’Bahar Kalkanı Harekatı’’ sona erdi. Dün Moskova’da gerçekleşen Erdoğan-Putin zirvesinde masadan ateşkes kararı çıktı. Zirvenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulan ateşkes kararı dün gece 00.01 itibariyle resmen sağlanmış oldu. Peki yaklaşık bir haftalık harekat boyunca bölgede neler yaşandı?

29 Şubat 2020

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın harekatın başladığını duyurduğu günden bu yana çok sayıda hedef etkisiz hale getirildi. Bakanlık gün gün etkisiz hale getirilen terör unsurlarını açıkladı. Bakanlık ilk gün, ‘’Bir SİHA’mızı düşüren Hava Savunma Sistemi ile diğer iki Hava Savunma Sistemi imha edilmiş, uçaklarımıza taarruz eden Rejime ait iki adet SU-24 tipi uçak düşürülmüştür.” açıklamasında bulundu.

1 Mart 2020

Milli Savunma Bakanı Akar, şu ana kadar 1 İHA, 8 helikopter, 103 tank, 72 top/obüs/ÇNRA, 3 hava savunma sistemi ve 2 bin 212 rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ayrıca harekat kapsamında 2 rejime ait SU-24 savaş uçağı düşürülürken, bir Türk SİHA’sı rejim tarafından düşürüldü. Muhalifler, İdlib’deki çatışmalarda 9 köyü Esad rejimi güçlerinden geri aldı. Halep’teki Neyrab askeri havaalanı, TSK tarafından hedef alınmasının ardından kullanılamaz hale geldi. 6 hava savunma sistemi, 15 tanksavar/havan, 56 zırhlı araç ve 9 mühimmat deposu da vurulan hedefler arasındaydı.

2 Mart 2020

Bölgede 2 savaş uçağı, 2 İHA, 8 helikopter, 135 tank, 5 hava savunma sistemi ve 2 bin 557 rejim unsuru etkisiz hale getirildi. Barış Pınarı Harekatı bölgesinde farklı noktalardan sızma girişiminde bulunan 56 YPG’li terörist öldürüldü.

3 Mart 2020

Bir önceki gün etkisiz hale getirilen terör unsurlarının ardından 1 uçak, 1 İHA, 6 tank, 5 obüs/ÇNRA, 2 hava savunma füze sistemi, 3 zırhlı muharebe aracı, 5 silahlı pikap, 6 askeri araç ve 1 mühimmat deposunun imha edildiği ve 327 rejim askerinin etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında Türkiye’nin SİHA operasyonları sürerken, rejim güçleri Serakib ilçe merkezi ile birlikte Turunbah, Cubas, Dadik ve Kafr Battik köylerinde kontrolü tekrar sağladı. İdlib’in güneyindeki Zaviye çevresinde de saldırılarını devam ettiren rejim unsurları, 3 köyü muhaliflerden ele geçirdi.

4 Mart 2020

Bahar Kalkanı Harekatı kapsamındada bugüne dek 3 uçak, 8 helikopter, 3 İHA, 151 tank, 47 top/obüs, 52 ÇNRA, 8 hava savunma füze sistemi, 12 tanksavar silahı, 4 havan, 24 zırhlı araç, 27 zırhlı muharebe aracı, 34 silahlı pikap, 60 askeri araç ve 10 mühimmat deposu imha edildi, ''3 bin 138'' rejim askeri de etkisiz hale getirildi.

5 Mart 2020

Bahar Kalkanı Harekatı, ateşkes kararının alındığı gün boyunca karadan ve havadan başarıyla sürdürülmeye devam edildi. Son 24 saat içerisinde; 4 tank, 5 top/ÇNRA, 3 tanksavar silahı, 8 askeri araç, 2 doçka yüklü pikap, 2 zırhlı muharebe aracı imha edilmiş, 184 Rejim askerinin de etkisiz hale getirildiği kamuoyuyla paylaşıldı. Türkiye’nin bölgede olduğu 30 günde 50’nin üzerinde askerimiz şehadete ulaştı. Gece 00:01’de bölgede alınan ateşkes kararı yürürlüğe girdi. Cilvegözü sınır kapısından edinilen son bilgilere göre, çatışma ve bomba seslerinin duyulduğu bölgede sessizlik halim.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından harekat boyunca etkisiz hale getirilen rejim askerlerinin son sayısı henüz kamuoyuyla paylaşılmadı ancak, öldürülen terörist sayısı yaklaşık ''4 bine'' ulaştı.

Bu sürecin ardından, M-4 karayolunun kuzeyinde ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilmesi bekleniyor ve bu koridorda Türk-Rus ortak devriyesinin 15 Mart günü başlaması planlanıyor. Öte yandan Esad rejiminin, Soçi sınırlarını aşarak ele geçirdiği bölgelerden geri çekilmeyeceği biliniyor.