Bağdat’ı dünyaya bağlayacak olan hat

Türkiye’nin Ovaköy sınır kapısı projesinin hayata geçmesi bölge üzerine kurulmuş olan tüm stratejileri ve planları altüst edecektir. Bağdat’ı dünyaya bağlayacak olan hat sayesinde Türkiye ve Irak arasında transit ticaret gerçekleştirilecek. Diğer taraftan terör yuvası konumuna dönmüş olan bölgeden hattın geçmesi terörle mücadeleye büyük katkı sağlayacaktır.

Türkiye, sınırındaki terör tehdidinin yok edilmesi ve Suriyeli sığınmacıların güvenle yurtlarına dönebilmeleri için 9 Ekim 2019 tarihinde Suriye’nin kuzeyine askeri harekata başlamıştı. Harekatın başladığı günlerde bölgeden askerlerini çeken ABD, bölgedeki üslerine tekrardan askerlerini taşıyor. Türkiye sınırına kadar uzanan hareketlilik özellikle Irak-Suriye sınırında yoğunlaşmış durumda. Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke bölgesiyle Irak’ın Sincar kenti arasında güvenli bir bölge oluşturmaya çalışan Pentagon, 2015 yılından bu yana Suriye’nin Şeddadi bölgesi ile Irak’ın Sincar hattını terör geçiş koridoru olarak kullanıyorlar. Diğer taraftan bu bölgede bulunan Yarubiye ve Semelka sınır kapılarını da terör örgütüne ikmal noktası olarak tutmak için kontrol altında tutmaya çalışıyor.

Suriye’den çekilme kararı alan ABD Başkanı Donal Trump, ABD müesses nizamı tarafından ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Bu bağlamda Trump Pentagon ile karşı karşıya geldi fakat Türkiye’nin kararlığı karşısında Amerikan askerlerini bölgeden çekme mecburiyetinde kaldı. ABD’nin askerlerini Barış Pınarı Harekatı alanlarından çekmesi ve diğer bölgelerdeki askerleri konumunu güçlendirmesi Suriye’deki elde ettiği pozisyonundan vaz geçmediğini gösteriyor. Nitekim daha önce Sırrın’den askerlerini çeken ABD tekrardan Sırrın’deki askeri üssünü güçlendiriyor.

Petrol bahanesiyle, Güvenli Bölge dışında kalan bölgelerdeki askeri varlığını arttıran ve güçlendiren ABD’nin hamleleri, Ankara-Bağdat arasında uzun süredir çalışmaları süren Ovaköy projesinin önemini daha da artırdı. Habur’un ardından Irak’a açılacak ikinci sınır kapısı olan Ovaköy, Tel Afer ve Musul üzerinden Bağdat'a ulaşarak, bölgedeki güç dengelerini tamamen değiştirecektir.

ABD’nin bölgedeki son hamleleri Ovaköy sınır kapısının önemini arttırdı. Hem ABD’nin hamlelerine karşın hem de Bağdat yönetiminin dünyaya açılan kapısı olacak olan Ovaköy sınır kapısının durumu stratejik hale gelmiş durumda ve bir an önce açılması bekleniyor. Diğer taraftan Irak’la ticaretinin tümünü Erbil yönetiminin kontrolündeki Habur güzergahı üzerinden yapan Türkiye, Bağdat’la doğrudan bağlantı için ikinci kapı Ovaköy'ü hayata geçirmek zorunda. Ankara-Bağdat hattında başlayan temaslar istikrarlı ve yoğun bir şekilde sürse de Irak sokaklarında süren kaos ve yönetiminde istikrarsızlık, stratejik bir öneme sahip olan projenin uygulanmasını zorlaştırıyor.

Ovaköy-Bağdat hattının açılmasıyla birlikte teröristler için serbest dolaşım alanına dönen bölgenin kontrolü Türk Silahlı Kuvvetleri ve Irak birlikleriyle koordineli bir şekilde gerçekleştirilecek. Bundan ötürü Stratejik bir öneme sahip olan hattın açılmaması için ABD elinden gelen her şeyi yapıyor. Diğer taraftan Kuzey Irak yönetimi de ABD ile aynı doğrultuda davranarak Ovaköy hattına karşı olduğunu belli etmiştir.

Nitekim Ovaköy’ün açılması ile birlikte Kuzey Irak’ın kontrolünde olan Fishabur sınır kapısı by pass edilecektir ve böylelikle Bağdat’ı dünyaya bağlayan hat tekrardan Irak Halkının olacaktır. Kuzey Irak üzerinden dünyaya bağlanan Bağdat’ın alternatif bir hat elde etmesi Kuzey Irak’ı korkutan en önemli etkenlerdendir. Bundan ötürüdür ki Kuzey Irak yönetimi Ovaköy sınır kapısının açılmasına karşı duruyor.

 

Ovaköy Sınır Kapısının Açılmasıyla, *PKK’nın Kandil, Mahmur, Süleymaniye, Erbil, Zaho, Selahaddin trafiği büyük oranda engellenmiş olacak, *Ovaköy’ün açılması ile Kuzey’de işgal anayasası ile kurulan ve ülkenin milli yapısını tehdit eden otonom yapılar by pass edilecek, *Bağdat’ı dünyaya bağlayan yeni bir hat hayata geçirilmiş olacaktır.