BAE'ye "iki yüzlü" tepkisi!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Vaizi Waseem Yousef, Suriye’de 500 bini aşkın kişinin ölümüyle ilgili Körfez ülkelerinin de sorumluluğu bulunduğunu söyleyerek günah çıkardı. Bu 'U' dönüşü üzerine Filistinli Gazeteci Abdel Bari Atwan, Körfez ülkelerinin geçmişte Suriye’de ve Filistin’de yaptığı hataları bugün Yemen ve Libya’da sürdürdüğünü belirterek, milyonlarca insanın ölümüne sebebiyet veren Körfez ülkelerinin bir özürle aklanamayacağını söyledi.

BAE Vaizi Yousef, Abu Dabi TV’de yayımlanan programında, Suriye’deki iç savaş başladığı yıllarda Esed rejimine lanet okuduklarını, Körfez ülkeleri olarak Esed’in karşısındaki grupları desteklediklerini anlattı. Bu düşüncesinin değiştiğini belirten Yousef, bugün din adına Esed rejiminin yanında eline silah alıp savaşabileceğini iddia etti,

Filistinliler’in uğradığı zulme ve işgale karşı hiçbir girişimi olmayan, hatta İsrail’in yanında tavır alan BAE ve diğer Körfez ülkelerinin Suriye konusundaki ‘U’ dönüşü, elbette Müslüman oldukları için duydukları pişmanlıktan kaynaklanmıyor.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik harekatlarından rahatsız olan Körfez ülkeleri, burada terör örgütü PKK/PYD’nin siyasi uzantısı DSG ile görüşmekten, hatta desteklemekten geri kalmıyor. Petrol kuyularının üzerinde kuş tüyü yataklarda ömürlerini sona erdirmek isteyen Körfez ülkelerinin politikası, bölgedeki sorunların hangi yolla yolla olursa olsun kendilerinden uzak durmasını içeriyor.

İKİ YÜZLÜ TAVIRLARINA ELEŞTİRİ

Ülkesinin ve diğer Körfez ülkelerinin politikasının gereği olarak BAE’li din adamının ‘U’ dönüşü, sadece Türkiye’de değil, Arap dünyasından da tepki aldı.

Londra merkezli Rai al-Youm haber sitesinin baş editörü Filistinli Gazeteci Abdel Bari Atwan, “Patlıcan ve Din Adamları” başlığıyla yayımladığı makale ile cevap verdi.

Körfez ülkelerinin Suriye, Libya, Yemen ve Filistin konusundaki iki yüzlü tavırlarını eleştiren Atwan, yapılan yanlışların bir özürle silinemeyeceğine dikkati çekti.

Gazeteci Atwan

Makalesinde bir Arap masalı örneğinden yola çıkan Atwan, prensin yanındaki idarecilerin, sahibi her fikir değiştirdiğinde kendilerinin de fikir değiştirdiğine dikkati çekerek, dalkavukluklarına işaret etti. Atwan, makalesinde şu görüşleri dile getirdi:

“Bu hikaye, Birleşik Arap Emirlikleri Vaizi Waseem Yousef'in Suriye hakkındaki söylediği son sözlerinin Arap sosyal medyasında oluşturduğu heyecanı akla getirildi. Suriye krizinin başlangıcından beri Yousef'in söylemi, Suriye'de 'cihad' ilan eden ve savaşı ve rejimin devrilmesini isteyen Körfez merkezli diğer din adamlarından çok farklı değildi. Peki, bu vaizin ‘U’ dönüşü kişisel bir uyanışın sonucu muydu yoksa daha yüksek otoriteden ilham aldı mı? Diğer BAE yetkililerinin Suriye rejimine saygı duymaya başladıkları göz önüne alındığında, bunun bağımsız bir imamın değil bir devlet politikasının ürünü olduğundan emin olabiliriz.”

YENİ KURBANLARI LİBYA

“BAE'nin bu örtük özrü yeterli değil. Suriye'de savaşı körükleyen on milyarlarca dolarlık diğer Körfez devletleri, son 8 yılda yarım milyon insanın öldürülmesinin üstünü örtemez” ifadelerini kullanan Atwan, şöyle devam etti:

“Körfez ülkeleri, Mısır ile beraber ABD'nin Irak'ı yok etme hedefine, Libya’yı yok eden savaşlara müdahili oldular. Bunlar sadece bir özürle silinebilecek hatalar değildir. Aynı hatayı Yemen’de de sürüyor. Birkaç yıl sonra Yemen dolayısıyla da özür dilemeye kalkacaklar. İşgalci İsrail’in politikaları karşısında neler yapıyorsunuz? İsrail basını bu günlerde Körfez ülkeleriyle hızlanan normalleşme hızının haberleriyle yarışıyor ve İsrail büyükelçiliklerinin başkentlerinde yakında açılacağını bildiriyor.”

Körfez ülkeleri ve Mısır’ın, bugün Libya’daki iç savaşın da körükleyicisi olduklarını da hatırlatan Gazeteci Atwan, “Aynı ülkelerin yeni kurbanları uzun süredir acı çeken Libya halkı olacak. Libya'da kısır bir vekil savaş yürütmeye hazırlanıyorlar. Waseem Yousef, Amerikan planlarının Arap dünyasını yok etmesi için amigo olarak görev yapan diğer din adamlarından farklı değildir” ifadelerini kullandı.

UYGUR TÜRKLERİ’NE TERÖRİST DEMİŞTİ

BAE Vaizi Waseem Yousef, Uygur Türkleri’ni “terörist” olarak nitelendirerek, Twitter sayfasından yayımladığı bir videoda, Çin’de düzenlenen saldırıları Uygurlar tarafından düzenlenmiş gibi gösterdi. Müslümanlar’ın Çin karşıtı protestolarını da eleştiren Vaiz Yousef, Uygur Türkleri’nin Çin halkına yaptıklarını aşırılık olarak değerlendirdi.

Geçen Temmuz ayında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, BAE’ye Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur politikalarına verdiği destek için teşekkür etmişti.

SONUÇ

Körfez ülkeleri, Filistin davasında hep geri durarak, hatta İsrail’in yanında durarak bu konuda Müslüman dünyasından hep tepki aldı. Körfez ülkelerinin ileri gelen din adamları da kendi ülkelerinin politikasını yansıtan görüşler dile getirdi.

Filistinli Gazeteci Atwan’ın eleştirdiği BAE Vaizi Waseem Yousef’in sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlara da bakıldığında bugüne kadar Müslümanlar’a yapılan zulümlere karşı koyan bir duruş sergilemediği ortaya çıkıyor.

Bu nedenle Yosuef’in Suriye konusunda sözde Müslümanlar’ı düşünerek yaptığı açıklamanın bir samimiyetten kaynaklanmadığı, sadece ülkesinin politikasına göre kendisine şekil verdiği de göz ardı edilemez.