BAE uzaya astronot gönderiyor

Birleşik Arap Emirlikleri, altı aylık görev kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot gönderileceğini açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) astronotu, altı aylık görev için Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilecek. Emirlik, astronotun gönderileceği SpaceX Falcon 9 roketindeki koltuğu, bir uzay turu operatörü olan Houston merkezli özel Axiom Space şirketi aracılığıyla satın aldığını bildirdi.

BAE’li astronotun altı aylık görevi, önümüzdeki yıl Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başlatılacak.

2019'da Maj. Hazzaa al-Mansoori’nin Uluslararası Uzay İstasyonunda yaptığı sekiz günlük görevin ardından BAE, ikinci kez uzaya astronot gönderecek. 2023 yılındaki uzay görevi için seçilen astronotun kimliği ise henüz açıklanmadı.

Açıklamada ayrıca SpaceX'teki koltuk için ne kadar ödeme yapıldığı belirtilmedi. Axiom'un bu ayın başlarında Uluslararası Uzay İstasyonuna giden vatandaşlar için bilet fiyatı roket yolculuğu ve konaklama için kişi başı 55 milyon dolardı.

Geçen yıl BAE, Arap dünyası için bir ilk olan Amal uydusunu Mars'ın yörüngesine yerleştirdi. 2024 yılında ise aya insansız bir uzay aracı yerleştirilmesi planlanıyor.

BAE ayrıca 2117 yılına kadar Mars'ta bir insan kolonisi inşa etmeyi hedefliyor.