BAE, ABD’den F-35 ve silah almaktan vazgeçti

Fransa ile 14 milyar euro değerinde 80 adet Rafale savaş uçağı anlaşması imzalayan Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ABD'den F-35 almaktan vazgeçtiği iddia edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan 23 milyar dolar değerindeki F-35 ve diğer silah anlaşmalarıyla ilgili görüşmelerin askıya alındığını duyurdu. 

Bloomberg'te yer alan habere göre, Joe Biden'ın Birleşik Arap Emirlikleri'ne Çin ile ilişkilerine mesafe koyma baskısı yapması ve Çin'in dünyaca ünlü teknoloji şirketi Hyawei'yi telekomünikasyon ağından çıkarması yönündeki direktiflerinden dolayı kararın alındığı iddia edildi. 

BAE'nin Washington Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "BAE, stratejik gereklilikleri, maliyet ve faydaları yeniden gözden geçirmek amacıyla F-35 satın alma görüşmelerini askıya alacağı konusunda ABD'yi bilgilendirdi" denildi. 

Açıklamada, teknolojik gelişmelerin, gelişen bölgesel dinamiklerin ve yeni önceliklerin yeniden gözden geçirme kararına yol açtığı özellikle belirtildi. 

ABD'DEN YANIT GECİKMEDİ

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) açıklamasına ilk yorum ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby'den geldi. Kirby açıklamasında, "Bugün başlayacak görüşmelerde iki ülkenin konuyu ayrıntılı şekilde ele alacağız" dedi. Kirby, ABD'nin güvenlik kaygıları konusunda taviz vermeyeceğini ve silah satışıyla ilgili koşulların müzakereye açık olmadığını özellikle vurguladı. 

Konuya ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ise ABD'nin F-35 savaş uçaklarının ve insansız hava araçlarının (İHA) BAE'ye satışında ilerleme kaydetmeye hazır olduğunu vurguladı.