Yeni Omicron varyantı BA.2 hakkında neler biliniyor?

ABD'de koronavirüs (Covid-19) vakalarının beklenenden erken biçimde azalmaya başlamasının ardından uzmanlar Avrupa'nın bazı bölgelerinde yeni salgına neden olan ve 'gizli omicron' adı verilen varyantı takibe aldı.

Koronavirüsün (Covid-19) Afrika'dan yayılan yeni varyantı 'omicron', dünya genelinde vakaların hızla artmasına neden olmuştu. 

113

Vaka sayılarının tırmanması aşı karşıtlarına karşı sıkı önlemleri de beraberinde getirdi. Covid-19 pandemisinin erken bitirmesi de beklenen 'omicron' varyantının kısa sürede alt türleri de tanımlandı. 

213

Avrupa'da yeni bir dalganın başlamasına ve vaka sayılarının da artmasına neden olan 'omicron' varyantlarından BA.2 en fazla görülenlerden birisi. BA.2 üzerine araştırma yapan Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Cameron Wolfe, "Aynı aileden kardeşler gibi olduklarını söyleyebilirsiniz" dedi.

Peki, BA.2 varyantı hakkında bilinmesi gerekenler neler?

Wolfe, ABD'de bildirilen yeni Kovid -19 vakalarının yüzde 99'undan fazlasını omicron'un oluşturduğunu vurgulayarak "Önümdeki kişinin delta olup olmadığını ve monoklonal antikorlar kullanıp kullanamayacağımı veya omikronları olup olmadığını bilmek faydalı oldu" dedi.

413