B-52 bombardıman uçakları Ortadoğu’da

Üç kasımda düzenlenen ABD Başkanlık seçimleri galibinin Joe Biden olmasının ardından bir dönemdir iktidarda olan Donald Trump ve yönetimi Ortadoğu politikasına hız verdi. Beyaz Saray’da sayılı günleri kalan Trump yönetimi İran üzerindeki baskıyı arttırmak için B-52 bombardıman uçaklarını Ortadoğu’ya gönderdi. İran’ın yaşanan gelişmelere açıklaması nedir.

Geçtiğimiz günlerde yurt dışı gezisine çıkan Fransa’dan Türkiye’ye ve ardından Gürcistan’a geçen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya eşlik eden ABD’li bir yetkili, Beyaz Saray’ın İran’a yönelik politikasına ilişkin bilgi paylaştı. Yetkili, Beyaz Saray’da son günlerini geçiren ABD Başkanı Donald Trump ve yönetiminin İran’a uygulanan ‘azami baskı’ politikaları çerçevesinde Tahran’ı caydırmaya yönelik hamlelerini artırdığını aktardı. Yönetimin, yeni Başkan Joe Biden ve ekibinin bu konudaki yaklaşımı sürdürmesini umarak hamlelerine hız verdiğini vurguladı.

Tahran, ABD’nin eski Başkanı Barack Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmaya yeni Başkan Joe Biden döneminde geri dönmeyi umut ederken, son üç yıldır Washington tarafından kendisine uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılması umuduyla Trump'ın yönetimdeki kalan günlerini saymaya devam ediyor. ABD ise ‘saldırganlık' olarak nitelediği eylemleri caydırmak amacıyla ‘uzun bir görev' için B-52H tipi stratejik bombardıman uçaklarını Ortadoğu'ya gönderdi.

Bu gelişme, Başkan Trump'ın, önümüzdeki haftalarda İran'daki büyük bir nükleer sahayı hedef almak için ABD'li komutanlarla önlerindeki seçenekleri görüşmeyi istediğine dair birkaç gün önce basına sızan bilgilerin ardından yaşandı. Ancak komutanların, Trump'ı böyle bir adım atmaktan vazgeçirdikleri biliniyor.

B-52 BOMBARDIMAN UÇAKLARI ORTADOĞU'DA

21 Kasım Cuma günü ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Kuzey Dakota eyaletindeki Minot Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki uzun menzilli B-52H Stratofortress stratejik bombardıman uçaklarının aynı gün Ortadoğu’ya gönderileceği bildirildi. CENTCOM açıklamasında uçakların ‘uzun bir görev' için gönderildiği ve bu adımın hedefinin ‘Ortadoğu'daki saldırgan eylemleri caydırmak ve ABD'nin ortaklarını ve müttefiklerini rahatlatmak' olduğu belirtildi. Washington'ın herhangi bir çatışmaya neden olmak istemediğinin altı çizilen açıklamada "yine de ABD'nin dünyadaki olası herhangi bir acil duruma müdahale etmeye kararlı olduğu" vurgulandı.

New York Times’ta yer alan habere göre ABD'nin en son adımı, Başkan Donald Trump'ın görev süresinin 20 Ocak'ta sonlanmasından önce İran'a askeri bir saldırı başlatmaya niyetlenmesine kadar varan ve Washington ile Tahran ve müttefikleri arasında son haftalarda artan gerilim çerçevesinde atıldı. CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie geçtiğimiz perşembe günü yaptı açıklamada "İran'ın kötü niyetli faaliyetleri, bölgedeki komşularını istikrarsızlaştırıyor ve küresel güvenliği ve ticareti tehdit ediyor" dedi.

NYT’nin haberine göre Başkan Trump danışmanlarına, İran'daki büyük bir nükleer tesisi hedef alma seçenekleri olup olmadığını sordu. Fakat danışmanları Trump'ı askeri bir saldırı başlatma fikrinden vazgeçirdiler. Gazetenin kimliğini açıklamadığı ve aralarında görevlilerin de bulunduğu dört ABD'li yetkili yaptıkları açıklamada, Trump'ın uluslararası müfettişlerin İran'ın nükleer stokunun arttığını açıklamasından bir gün sonra Oval Ofis'teki bir toplantıda danışmanlarıyla konuyu tartıştığını aktardılar.

TAHRAN’IN GELİŞMELERE BAKIŞI

İran'ın tutumu ile diplomasi ve ABD'nin daha hızlı gelişmesine yönelik askeri tehditler arasında bir tezatlık söz konusu. İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami'nin İran'ın ‘hayati çıkarlarını savunmak için belirli bir coğrafi bölgeye bağlı olmayacağını' duyurmasından üç gün sonra dün Tahran, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün ağzından Kasım Süleymani suikastı de dahil olmak üzere ABD'nin kendisine karşı işlediği ‘suçların' iki ülke arasında ‘dikkatli bir düşünmeye' dayalı iletişimi engellemeyeceğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade dün düzenlediği basın toplantısında,”ABD ve İran gibi Birleşmiş Milletler (BM) üyesi iki ülke arasında dikkatli düşünmeye dayalı bir iletişim olması doğaldır. Ancak bu, İran'ın bu suçları unuttuğu anlamına gelmez. ABD'den talep ettiklerimizle ilgili bir değişik söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.