Ermenistan giderek gerilimi tırmandırıyor

Uluslararası hukuku hiçe sayarak 12 Temmuz'da Ermenistan Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti. Uzmanlar Azerbaycan ve Ermenistan’ın askeri potansiyellerini değerlendirdi. Detaylar haberimizde…

12 Temmuz’dan beri Azerbaycan ve Ermenistan arasında gerilim git gide yükseliyor. Ermenistan Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti. Sonraki günlerde çatışmalar devam etmişti. Çatışmalar sonunda Azerbaycan 7 şehit verirken Ermenistan’ın 100 askeride öldü. Askeri kaynaklardan gelen bilgilere göre de Azerbaycan Ermenistan’a ait bir İHA’yı düşürdüğü bilgisi yer aldı.

110

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Ermeni güçler 12 Temmuz sabahı Tovuz ilindeki Azerbaycan mevzilerine saldırdı. Ermenistan ordusu Tovuz'un Ağdam, Dondar Kuşçu ve Vahitli köylerini büyük çaplı silahlar ve havan toplarıyla ateşe tuttu. Açıklamada siviller arasında can kaybının olmadığı bildirildi.

210

NEDEN TOVUZ BÖLGESİNİ HEDEF SEÇİLDİ?

Askeri kaynaklara göre söz konusu bölge oldukça stratejik bir öneme sahiptir. Öncelikle bu bölgede daha önceki yıllarda da çatışmalar yaşandığı ifade etmemiz gerekir. Ermenistan bu bölgeyi ikinci cephe hattı olarak düşünmektedirler. Saha kaynaklarına göre bunun temel nedeni coğrafi olarak alanın dağlık oluşu ve çatışmaya uygunluğudur. İkincil olarak Bakü'ye uzanan Gence ve Kazah Rayonu bu bölgenin arkasında bulunmaktadır. Dolayısıyla önemli bir konuma sahiptir.

GERİLİMİN ANA SEBEBİ PROVOKASYON

Rus askeri uzman Alexander Perenciyev Ermenistan’ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) tarafından desteklenebileceğini belirterek, “İki ordunun yetenekleri hemen hemen eşit. Elbette, Azerbaycan daha modern silahlarla donatılmış durumda: Tanklar, çeşitli zırhlı araçlar, askeri kontrol sistemleri, İHA’lar. Ancak bu her zaman belirleyici bir faktör değil" dedi.

410