Azerbaycan barış görüşmeleri için Ermenistan'a mesaj yolladı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yayınlayarak Ermenistan’ı iki ülke arasındaki sınırda barış sürecini görüşmek üzere toplantıya davet etti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, “Ermenistan'ın Azerbaycan'ın taslak barış anlaşması tekliflerine yanıt vermesi neredeyse 2,5 ay sürdü, bu da süreci ciddi anlamda geciktirdi. Barış görüşmelerindeki durgunluk bölgedeki istikrar ve refaha katkı sağlamıyor. Azerbaycan mümkün olan en kısa süre içinde iki taraflı bir temelde Ermenistan ile doğrudan müzakere etmeye hazırdır” ifadeleri kullanıldı.

Azerbaycan Ermenistan’ın ikili ilişkilerinin geleceğine kendilerinin karar vermesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, “Karşılıklı olarak üzerinde uzlaşmaya varılacak bir yer seçimi de dahil olmak üzere barış sürecinin devamının sorumluluğu ya da ülke sınırında görüşme kararı iki ülkeye aittir. Ermeni tarafını daha fazla gereksiz gecikmelerden uzak durmaya çağırıyor, bu çağrıya olumlu yanıt vermelerini umuyoruz ki böylelikle müzakerelere kısa süre içinde devam edilebilsin” denildi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan tarafından 17 Kasım’da yapılan açıklamada, Azerbaycan ile barış anlaşmasının temel ilkeleri üzerinde uzlaşmaya varıldığı vurgulanmıştı.