Azerbaycan - Ermenistan ateşkesi 15 dakikada çöktü

12 Eylül gecesi Azerbaycan - Ermenistan sınırında yeniden başlayan çatışmaların ardından Rusya ateşkesin sağlandığını duyurdu.

12 Eylül gecesi, Ermeni silahlı kuvvetlerine ait birliklerin Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Daşkesen, Kelbecer ve Laçın bölgelerinde provokasyonlar gerçekleştirildiği Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından duyurulmuştu. 

ABD'nin bölgedeki mayınların temizlenmesine yönelik yardım kararının ardından Ermenistan güçleri, Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki bölgeleri ve tedarik yollarına mayın döşemek isterken suç üstü yakalandı. 

İki ülke arasındaki Başarkeçer, İstisu, Karakilise ve Gorus tarafındaki Ermenistan birlikleri de Azerbaycan mevzilerine doğrudan ateş açtı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, çatışmalarda en az 49 Ermeni askerinin hayatını kaybettiğini açıklarken Azerbaycan güçleri Dağlık Karabağ'da bir kez daha TB2'ler ile saldırıyı geri püskürttü.

Ermenistan'dan gelen art arda açıklamaların ardından Rusya’dan bir duyuru geldi. Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan’a ateşkes çağrısında bulunurken iki ülke arasındaki savaşın aşırı boyutlara ulaşmasından endişe ettiklerini de dile getirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan ile Azerbaycan arasında bir ateşkesin Moskova saatiyle 09.00 itibariyle sağlandığını duyurdu.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan sınırın bazı bölgelerinde çatışmaların devam ettiğini açıklarken Azerbaycan medyasında da ateşkes kararının alınmasından 15 dakika sonra çöktüğünü iddia edildi.