Azerbaycan ordusu 15 bin askerle tatbikata başladı

Azerbaycan ordusunun, 15 bin askerin katılımıyla düzenlediği tatbikat başladı. Tatbikatta yaklaşık 300 tank ile zırhlı araç, 400 farklı füze ile top sistemi, 50 uçak ve İHA, SİHA bulunuyor.

Azerbaycan ordusu, 15 bin askerin katılımıyla düzenlediği yeni savunma tatbikatına başladı.İnsansız Hava Araçları (İHA) ile yapılan gövde gösterisine sahne olunan tatbikatta, yaklaşık 400 farklı füze ile top sistemi ile birlikte 50 uçak ve helikopter yer alıyor.

Söz konusu tatbikatta, terörist gruplar ve yasa dışı silahlı çetelerle mücadele eğitimleri verilecek.

Birliklerin savaşa hazır duruma getirilmesine ve etkileşimlerin iyileştirilmesine odaklanılan tatbikat, 20 Mayıs'a kadar devam edecek.

AZERBAYCAN - ERMENİSTAN ARASINDAKİ SINIR GERGİNLİĞİ

Öte yandan Azerbeycan hükümeti ile Ermenistan arasındaki sınır gerginliğide sürüyor. İki ülke yetkililerinden de sınır gerginliğine yönelik açıklamalar peş peşe geldi. Azerbaycan’ın Ermenistan sınırındaki durumun normalleşmesi için gerekli adımları attığını belirten Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, “Sınırda gerginlik meydana gelir gelmez Azerbaycan Sınır Güvenlik Hizmetleri yönetimi hemen bölgeyi ziyaret etti ve karşı taraftan sınır güçleri ile görüşmelere başladı. Durumun normalleşmesi için gerekli adımlar atılıyor” açıklamasında bulundu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki Sünik ve Geğarkunik bölgelerindeki durumun çözüme kavuşmadığını, Azeri ordusu birliklerinin hala bölgede bulunduğu, durumun stabil olduğu belirtildi.

Abdullayeva ise Ermenistan’ın Azerbaycan tarafından topraklarının ihlal edildiği iddialarının asılsız olduğunu belirtti:

 "Azerbaycan kendi toprak bütünlüğü çerçevesinde sınır güvenlik sistemini güçlendirmeye devam ediyor. Bu süreç iki tarafta da olan, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınır çizgisini belirleyen harita üzerinden gerçekleştiriliyor. Egemenlik, toprak bütünlüğü ve uluslararası olarak tanınan sınırların ihlal edilemezliği konusuna her zaman saygı duyduk."