Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinde kritik dönemeç

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve AB Konseyi Başkanı Michel, Azerbaycan ile Ermenistan arasında barışın sağlanması için geçtiğimiz günlerde bir araya geldi. Peki, Azerbaycan ile Ermenistan arasında neler oluyor? AB, Fransa ve Türkiye, iki tarafın barışması için hangi adımları atıyor?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) toplantısı için geldikleri Çekya’nın başkenti Prag’da bir araya geldi. 

110

Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı ve 1991 tarihli Alma Ata Bildirisi’nin sınır belirleme komisyonlarının çalışmalarında temel oluşturacağını teyit ettiği belirtildi.

210

Sınır belirleme komisyonlarının bir sonraki toplantısının Brüksel’de ekim sonunda gerçekleştirileceği bildirilen açıklamada, Ermenistan’ın Azerbaycan sınırında sivil bir AB misyonunun çalışmasını kolaylaştırma konusunda uzlaştığı ve Azerbaycan’ın da gerektiğinde bu misyonla işbirliğinde bulunacağı kaydedildi. 

Söz konusu açıklamada, “AB misyonu ekimde en fazla iki ay içinde çalışmalarına başlayacak. Bu misyonun amacı, güven tesis etmek ve raporlarıyla sınır komisyonlarına katkı sunmaktır” ifadelerine yer verildi.

410