Azerbaycan-Ermenistan gerilimine Putin el attı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ve Ermenistan'ın dışişleri bakanlarını Moskova'da bugün gerçekleştirilecek görüşmelere davet etti. Ermenistan Dışişleri Bakanı'nın bugün Moskova'ya gideceği açıklandı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da tarafların ateşkes ilan edeceğini iddia etti.

Dağlık Karabağ’da 1991-1994 yılları arasında sağlanan ateşkesten bu yana en şiddetli çatışmalar görülüyor. Azerbaycan ile Azerbaycan’ın toprağı olan Dağlık Karabağ bölgesindeki etnik Ermeniler arasında 29 Eylül’de çıkan çatışmalarda en az 250 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca Bakü ve Erivan birbirlerini topraklarına saldırmakla suçluyorlar.

Kremlin’den yapılan açıklamada daha sonra üç ülke lideri arasında telefon görüşmeleri gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştirildikten sonra Rusya Devlet Başkanı Dağlık Karabağ’da tarafların askeri müdahaleleri durdurması çağrısında bulundu” ifadesi yer aldı.

MACRON’DAN ATEŞKES AÇIKLAMASI

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, durumun kırılgan olmasına rağmen Dağlık Karabağ çatışmalarında “yakında” ateşkes sağlanacağına inandığını söyledi.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre Macron, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile dün geç saatlerde ve bugün erken saatlerde görüştü. Tüm taraflar, “görüşmelerin önümüzdeki günlerde tekrar başlamasını” hedeflediklerini belirtti.

Putin’in çağrısına ilk yanıt Ermenistan’dan geldi… Ermenistan’ın Rusya Büyükelçiliği, Rus haber ajansı TASS’a açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan’ın bugün Rusya’ya uçacağı belirtildi.

Yapılan açıklamada Mnatsakanyan’ın bugün ilerleyen saatlerde Moskova’ya gideceği kaydedildi. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova “Bakü ve Erivan Moskova’daki görüşmeye katılacaklarını bildirdiler. Hazırlıklar sürüyor” dedi.