Ayrılıkçı hareketlerin derinleştiği Şili'de seçimler nasıl sonuçlanacak?

Güney Amerika'nın örnek ülkesi olarak gösterilen Şili'de 2019 yılından bu yana ayrılıkçı hareketler ve protestolar sürerken halk sandık başına gitti.

Siyasi istikrarı ve ekonomik büyüme modeli ile Latin Amerika'nın 'örnek' ülkelerinden gösterilen Şili, 2019 yılının başından bu yana ülke geneline yayılan şiddetli protestolar ve hükümet karşıtı gösteriler ile paramparça oldu. 

Ülkede sağ ve sol kesimler arasındaki ayrılıkçı görüşler her geçen gün derinleşirken Covid-19 pandemisi sürecinde de sosyal ve ekonomik baskılar, toplumsal gerilimi ve siyasi gerilimi artırdı. 

Ülke genelinde ayrılıkçı hareketler derinleşirken halk sandık başına gitti. Ülkede yapılan son anketler aşırı sağcı aday José Antonio Kast, solcu eski öğrenci lideri Gabriel Boric'e karşı birkaç puan öne geçmişti. 

Şili'de cumhurbaşkanlığı için yedi aday yarışırken, bir adayın oyların yüzde 50'sini alması beklenmiyor. Seçimlerin ikinci tura kalması en güçlü ihtimal olarak görülüyor. 

Şili'de halk devlet başkanının yanı sıra önümüzdeki 4 yıl boyunca Temsilciler Meclisinde görev alacak olan 155 milletvekilini ile birlikte 50 üyeli Senato'da 8 yıl boyunca görev alacak olan 27 senatörü oyları ile belirleyecek.

Toplamda 46 bin sandıkta yapılan seçimlerde ikinci tur 19 Aralık'ta gerçekleştirilecek.