İnsanlık neden Ay ve Mars'ta koloni kuramayacak?

Bilim insanları bir yandan Mars ve dünya dışı yaşam ile ilgili çalışmalarını sürdürürken bir yandan da 'koloni' bir biçimde farklı bir gezegende yaşamayı hayal edenlerle verileri paylaşmaya devam ediyor. Dünya kaynaklarının iklim krizi ile karşı karşıya olduğu şu günlerde, Ay ve Mars'ta yaşam bulunabilir mi? Mars'ta koloni kurulacak mı? Mars'a turist olarak gitmek mümkün mü?

Dünyadan 55 milyon km uzaklıkta bulunan ve büyük ölçüde Fe2O3 (demir oksit - pas barındırdığı için ‘Kızıl Gezegen’ olarak bilinen Mars; 70’li yılların sonlarından itibaren insanlığın üzerinde yaşam aradığı en önemli alan.


118

Kütle çekimi, dünyanın 0,37 katı olan yarıçapı ise dünyanın yarısı ölçüsünde olan Mars’ta, gün uzunluğu 24 saat 37 dakika ve bir yılın uzunluğu dünya takviminin 1,88 katı.


218

Yaklaşık 4,5 milyon yıl önce şekillenen Mars’ta yaşam aranmasının en temel sebeplerinden birisi ise ‘su’ bulunma ihtimalinin diğer gezegenlere oranla daha fazla olması.


Dünyada bilinen ilk medeniyetlerin su çevresinde şekillendiği düşünülecek olursa, Mars’ın bu anlamda insan yaşamına uygun görülmesinin nedeni de daha iyi anlaşılacaktır. 


418