Ay toprağından oksijen üretecek cihazlar geliyor!

!970'li yıllardan bu yana dünya dışında yaşamı araştıran bilim insanlarının en temel problemi olan 'oksijen', yapay olarak üretilebilir mi? Belçikalı girişimcilerin ESA ile anlaşmaya vardığı proje bilim dünyasında heyecanla karşılandı.

Belçikalı bir teknoloji girişimi ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), ay toprağından oksijen üretmek için kullanılacak cihazlar için anlaşmaya vardı. 

Geçtiğimiz hafta yapılan ve Space Applications Services tarafından duyurulan sözleşmeye göre, öncelikli olarak üç deneysel reaktör inşa edilecek. 

Reaktörler, ESA'nın 2025 yılında başlatmayı planladığı Kaynak Kullanım Gösterimi (ISRU) projesinde kullanılması beklenen cihazlar, ay taşlarında bulunan ve yüzde 45 oranında oksijen barındırdığı tespit edilen 'regolit'i metal alaşımlar ile birlikte saf oksijene ayrıştıracak. 

Solda işlenmemiş Ay regoliti, sağda ise oksijen üretiminin ardından geriye kalan regolit görülüyor. (ESA)

 

Independent Türkçe'nin Space ve Space Applications'tan aktardığı bilgiye göre, bu teknik sırasında oksijen üretiminin ardından arta kalan metal alaşımları da Mars'ta kurulacak üsler için 3 boyutlu baskı tekniği kullanılarak iş yarar cisimlere dönüştürülecek. 

Space Applications'un Ay toprağından oksijen üretilmesi için kullanımını araştırdığı bir diğer proje ise 'ilmenit' madeninin hidrojen gazı ile etkileşimini içeriyor. 

Titanyum açısından zengin olduğu bilinen ilmenit üzerine kurgulanması planlanan teknikte, hidrojen gazı ile birlikte gerçekleştirilecek olan ısıtma ve su buharı oluşturulması planlanıyor.