Ayasofya Camii'nin efsanevi sırları ve bilinmeyenleri

Sanat ve mimarlık tarihinde önemli bir yere sahip olan Ayasofya Camii ile ilgili birçok efsane var. Konstantiniye sahip olmuş medeniyetler tarafından günümüze kadar gelmiş olan bu efsanevi sırları sizler için derledik...

AYASOFYA HAKKINDAKİ İLK EFSANE: BEKLEYEN MELEK

Ayasofya inşaatı yapılırken inşaatta çalışan ustalar yemeğe giderken araç gereçlerini genç bir işçiye emanet ederler. Efsaneye göre, kısa bir süre sonra, inşaat alanında ortaya çıkan kişi gence "İş çok uzun süre bırakıldı, artık ustaları çağırmalısın" der. Delikanlı ise, araç ve gereçleri bırakıp gidemeyeceğini söyler. Bu bilinmez kişi de, "Sen gelene kadar onları korurum, buradan bir yere ayrılmam" diye cevap verir. Delikanlı durumu ustalara anlatınca, İmparator delikanlıya gördüğü adamla ilgili sorular sorar ve bunun bir melek olduğuna inanılır.

Bu meleğin kıyamete kadar Ayasofya'yı bekleyip koruduğuna inanılmaktadır. 

111

HZ. İSA (A.S) PEYGAMBERİN KUTSAL EMANETLERİ

Bir Hristiyan söylemine göre; İmparator, Hz.İsa'nın çarmıha gerildiği haç ve çivileri Kudüs'ten getirtip Ayasofya'nın gizli bölümlerinde birinde saklatır. 

Bu Kutsal Emanetleri Ayasofya'ya saklamalarının sebebi Hz. İsa'nın 40 bin yıl sonra dünyada Ayasofya’ya ineceği olması olarak bilinmektedir.

211

TILSIMLI KAPILAR

Tarihçilerden anlatılanlara göre, Ayasofya 361 kapıya sahip. Fakat bu kapılardan 101'i büyük ve tılsımlı. Çünkü ne zaman bu kapılar sayılsa fazladan bir kapı daha ortaya çıktığı rivayet edilmektedir .

KIYAMETİN TARİHİ

Binanın güney yönündeki kapıdan girince, üçüncü sırada bulunan sütunun üzerine Hz Hızır'ın kıyametin kopacağı tarihi yazdığı söyleniyor.

Sütunda "On sekizinde yevm-i Pazar, sene 1038" yazılı olduğu bilinmektedir .

411