ABD'li ticari firmalardan Ay ve Mars'a yüksek hızlı internet yarışı

NASA'nın keşifleri ve ABD'de ticari firmaların uzay araştırmalarına katkı sağlamasının ardından özellikle Rusya ve Ukrayna savaşının ardından Elon Musk'ın internet hizmetini Kiev'e taşıması ile birlikte Ay ve Mars'a yönetlik ticari yatırımlar hız kazandı.

NASA'nın Ay ve Mars araştırmalarının ardından ABD merkezli uzay girişimi Aquarian Space, ticari faaliyetlerinde atılım kararı aldı. 

Elon Musk'ın uzay firması SpaceX'in de ilk yatırımcılarından biri olan, Silikon Vadisi'nin risk sermayesi şirketlerinden Draper Associates tafaından sağlanan sermaye ile gerçekleştirilecek proje, Ay ve Mars'a interneti taşıyacak. 

Dünya, Ay ve Mars arasında geniş bantlı bir internet bağlantısı sağlamayı hedefleyen proje için başlangıç olarak 650 bin dolarlık sermaye toplandı. 

Aquarian Space tarafından 17 Mart'ta açıklanan proje kapsamında ilk Ay iletişim sistemini taşıyacak olan uydunun 2024'te yörüngeye yerleştirilmesi planlanıyor. İkinci uydunun tarihi ise 2025.

Aquarian Space, projenin nihai hedefinin Mars olduğunu vurgularken 'Solnet' adı verilen proje ile birlikte gök cisimleri arasında saniyede 100 megabit hızla veri taşınması sağlanacak.