Avusturya’da Türklerin yüzde 73’ü aşı oldu

Avusturya İstatistik Kurumunun yaptığı çalışmaya göre, Türkiye doğumlu Türkler, ülkedeki yabancılar arasında en yüksek oranda koronavirüs aşısı yaptırmış grup oldu.

Avusturya İstatistik Kurumunun, eğitim ve çalışma durumu, etnik köken gibi farklı sosyal sınıflara ait gruplar arasında aşı yaptırma oranına ilişkin çalışması ortaya çıktı.

Söz konusu çalışma kapsamında, Avusturya’da çalışan ve eğitim seviyesi yüksek kişilerin aşıya gösterdiği ilginin, daha düşük eğitim seviyesine sahiplere oranla daha yüksek olduğu belirtildi.

Çalışmada; yüksek okul mezunu 25-64 yaş aralığındaki bireylerde aşı yaptırma oranının yüzde 84 olduğu bildirilirken, ilkokul mezunlarında ise bu oranın yüzde 68 olduğu aktarıldı.

Çalışanların yüzde 76’sının aşı yaptırdığı ifade edilirken, işsizlerin ise yüzde 69’unun aşı yaptırdığı bildirildi.

Çalışmaya göre, Türkiye’de doğmuş Avusturya’da yaşamını devam ettiren Türklerin yüzde 73,2 ile en yüksek aşı oranına sahip olduğu kaydedildi. Türklerin ardından ise sırasıyla Çekler, Almanlar ve Afganlar geldi.

Çalışmada, Avusturya vatandaşlarının yüzde 69,5 oranında aşı yaptırdığı dile getirilirken, yabancı uyruklu vatandaşlar arasında ise aşı oranının yüzde 51,5 olduğu ifade edildi.