Avusturya’da yolsuzluk soruşturması devam ediyor: Bir kişi gözaltına alındı

Avusturya’da geçtiğimiz günlerde başlayan bir yolsuzluk soruşturması, Sebastian Kurz’un Başbakanlık koltuğundan istifasına yol açmıştı. Söz konusu soruşturmada, bir anket analizcisi göz altına alındı.

Eski Başbakan Kurz hakkında yapılan soruşturmada 2016 ila 2018 yılları arasında maliye bakanlığı kaynaklarının kullanılarak sahte kamuoyu anketleri yapıldığı ileri sürülüyor. Ayrıca bir tabloid gazetenin eski Başbakanın durumunu olduğundan daha iyi göstermek için kullanıldığı iddia ediliyor.

Yetkililer, tutuklanan kadın hakkında geçtiğimiz hafta soruşturmanın devam ettiğini açıkladı. Der Standard gazetesinin haberine göre, polis tarafından baskın yapılmadan önce zanlının bilgisayarındaki bazı bilgileri sildiği dile getiriliyor.

Savcılar ise devam eden soruşturma hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Geçtiğimiz hafta iktidarda bulunan Halkın Partisi (ÖVP) ile bağlantılı çok sayıda noktaya basın düzenlenmiş ve Başbakan Kurz ile birlikte dokuz kişinin de soruşturma kapsamında olduğu duyurulmuştu.

Sebastian Kurz ise hakkındaki tüm iddiaları reddederek masum olduğunu savunuyor.

Kurz’un koalisyon ortağından gelen baskı sonucu istifa etmesi üzerine eski Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg Başbakanlık koltuğuna geçmişti.