Avustralya'dan Fransa'ya yalanlama

ABD, İngiltere ve Avusturalya arasında imzalanan AUKUS'un Fransa'da yankıları sürüyor. Anlaşmanın ardından Paris yönetimi bir dizi karara imza atarken hedefteki Avusturalya'dan Fransa'ya yalanlama geldi.

ABD ve İngiltere ile nükleer denizaltı anlaşmasına imza atan Avusturalya'dan alınan kararı savunan bir açıklama ve Fransa'ya yalanlama geldi. 

İngiltere ve ABD ile nükleer denizaltı anlaşmasına imza atan Avusturalya, Fransa'nın U dönüşü olarak nitelendirdiği anlaşmayı ülkenin çıkarları doğrultusunda imzaladıklarını savunurken, 'derin ve ciddi' endişleierinin olduğunu özellikle vurguladı. 

Avustralya Başbakanı Scott Morrison yaptığı açıklamada, ülkesinin Fransa'dan sipariş ettiği denizaltıların stratejik ihtiyaçlarını karşılayamayacağından endişe duyduklarını belirtti. 

Morrison, Fransa'nın bu konudaki hayal kırıklığını anlasak da "Avustralya'nın ulusal çıkarları önce gelir" dedi. Morrison açıklamasına, "Başkan Biden ve Başbakan Johnson ile kurulan üçlü ittifak Avustralya'nın çıkarlarına en iyi şekilde hizmet ediyor" sözleri ile devam etti. 

ABD, İngiltere ve Avustralya arasında imzalanan AUKUS anlaşmasına göre, Çin'in güney Çin Denizi'ndeki etkinliğine karşılık nükleer denizaltılar ile güvenlik sağlanması hedefleniyor.