Avustralya terör tehdit seviyesini düşürme kararı aldı

Avustralya’da güvenlik güçleri terör saldırı riskinin azaldığını gerekçe gösterdi ve tehdit seviyesini 2014’ten bu yana ilk kez “muhtemel”den “olası”ya düşürdü.

2014 yılında ülke dışında dinci gruplarla birlikte savaştığına inanılan Avustralyalıların sayısı ve Irak ya da Suriye’de radikalleşen kişilerin terör saldırısı düzenleme olasılığı ile ilgili endişelerin artması nedeniyle seviye yükseltilmişti.

Euronews’in aktardığına göre, Avustralya’da “kesin”, “beklenti dahilinde”, “muhtemel”, “olası”, “beklenti dışı” olmak üzere beş tehdit seviyesi var.

Kesin” seviyesi, her an bir terör saldırısı olabileceğine dair somut bir istihbaratın olduğu anlamına geliyor. “Beklenti dahilinde” seviyesi ise böyle bir istihbarat olmamakla birlikte saldırının kuvvetle muhtemel görüldüğünü belirtiyor.

Avustralya’da Gizli İstihbarat Servisi (ASIS), tehdit seviyesinin düşmesine neden olan şartların artık bulunmadığını ya da sadece daha az derecede devam ettiğini açıkladı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Güvenlik Genel Müdürü Mike Burgess, “Avustralya potansiyel bir terör hedefi olmaya devam etse de, ülkede saldırı düzenleme niyetinde ya da hazırlığında olan aşırılık yanlılarının sayısı azaldı” ifadelerini kullandı.

Burgess, “Önümüzdeki 12 ay içinde Avustralya’da bir terörist saldırı hala olası ama tabii ki bunu önlemek için gece gündüz çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Burgess ayrıca, “Radikal dinci grupların deniz ötesi ağlarının, kabiliyetlerinin de cazibeleri düştü. Avustralya’daki destekleri henüz ortadan kalkmamış olsa da azaldı” şeklinde konuştu.