Avustralya'da yüzlerce kişinin Covid-19 test sonucu yanlış verildi

Avustralya’daki bir laboratuvarda, Covid-19 testi pozitif olan yaklaşık 500 kişiye negatif sonuç verildi. Yetkililer, artan test sayıları nedeniyle veri işleme hatası yapıldığını söyledi.

Avustralya’nın Sydney kentindeki bir tıbbi laboratuvarda, Covid-19 test sonuçlarının yanlış verilmesi eleştirilere yol açtı.

SydPath laboratuvarı yetkilileri, artan vakalar ve Noel tatili nedeniyle sürüntü testlerinde “benzeri görülmemiş sayıda” birikme olduğunu ve 886 kişinin test sonuçlarında hata yapıldığını açıkladı.

Salı günü yapılan açıklamada, test sonucu pozitif olan 486 kişiye negatif sonuç verildiği bildirildi. Test sonuçları yanlış bildirilen kişileri bilgilendiren laboratuvar yetkilileri, hatadan dolayı özür diledi.

Test sonuçlarının yanlış olduğu bilgisini alan kişiler ise Noel tatilinde yakınlarını ziyaret ettiklerini ve birçok kişiye Covid-19 bulaştırmış olabileceklerini söyledi.

Artan iş yükü nedeniyle otomatik işleyen sistemden manuel bir sisteme geçiş yaptıklarını belirten yetkililer, “Maalesef, yanlış test sonuçlarının yayınlanmasına neden olan basit bir veri işleme hatası yapıldı” ifadelerini kullandı.

Avustralya’daki Covid-19 test sayıları, bir önceki haftaya göre günlük 117 binden 145 bine yükseldi. Ülkedeki birçok kişi yoğunluk nedeniyle test yaptıramadıklarından veya test sonuçlarını uzun süre beklemekten şikayet ediyor.