Kömür üretimi yenilenebilir enerji ile yarışamıyor

Avustralya’nın en büyük kömür santralinin yenilenebilir enerji kaynaklarının düşük maliyeti nedeniyle kapatılması planlanıyor.

Dünyanın en büyük kömür üreticilerinden biri olan Avustralya’daki en büyük kömür santralinin kapatılması planlanıyor.

Avustralya merkezli enerji şirketi Origin Energy, yenilenebilir enerjinin ülkenin kuzeyinde yer alan Eraring tesisinin “ekonomisini baltaladığını” söyledi. Şirketin CEO’su Frank Calabria, “Eraring’in kapanmasının 2025’in ortalarına kadar hızlandırmayı planlıyoruz” dedi. Ayrıca söz konusu kapanmanın tesiste çalışan yüzlerce personel için zorlayıcı olacağını dile getirdi.

Yaklaşık 40 yıldır faaliyette olan tesisin normal şartlar altında 2032 yılında devre dışı bırakılması planlanıyordu. Ancak Calabria, “Gerçek şu ki, kömürle çalışan elektrik santrallerinin ekonomisi, güneş, rüzgar ve piller dahil olmak üzere daha temiz ve düşük maliyetli üretim tarafından baskı altına alınıyor” ifadelerini kullandı.

Kömür santrallerinin kapatılmasına karşı olan hükümet yetkilisi Matt Canavan, yüksek enerji fiyatlarının göz ardı edildiğini ve tesislerin kapatılmasının “felaket olacağını” söyledi.