Avustralya’da katliam develerle sınırlı değil

Uzun yıllardır yangın ve kuraklıkla mücadele edilen Avustralya’da, su kaynaklarını tükettikleri gerekçesiyle 10 bin devenin öldürüleceği haberi hem Türkiye hem de dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Peki, bu kararın yalnızca develere özgü olmadığını ve at, tavşan, tilki gibi bir çok hayvanın benzer yöntemlerle katledildiğini biliyor muydunuz?

Uzun yıllardır yangınlar ve kuraklıkla mücadele eden Avustralya hükümeti, 10 binden fazla devenin su kaynaklarını tükettikleri gerekçesiyle helikopterden vurularak öldürüleceği açıklandı. Hükümetinin söz konusu kararı tüm dünyada tepkiyle karşılanırken, Avustralya’nın hayvan katliamlarıyla ilgili yeni bir gerçek daha gün yüzüne çıktı.

NÜFUS KONTROLÜ ADI ALTINDA ÖLDÜRÜLÜYORLAR

Avustralya’da hükümetin develere uygulayacağını açıkladığı bu katliam bir ilk değildi, elbette ki son da..Ülkedeki yabani hayvanları katletmek, hükümet tarafından uygulanan bir nüfus kontrolü yöntemi. Hükümet doğal hayatı ve yabani hayvan nüfusunu kontrol altında tutmak adına coğrafyada bulunan pek çok canlı için sistematik olarak benzer yöntemler uyguluyor.

Avustralya'da daha önce itlaf edilen hayvanlar arasında yabani atlar, domuzlar, kediler, tavşanlar, tilkiler ve hatta kanguru gibi canlı türleri de bulunuyor. Her tür için farklı metodlar uygulanıyor. Örnek vermek gerekirse tilkiler için zehirli yem verilerek öldürme tekniği kullanılıyor, yemlerin içine zehirli bir kimyasal madde konuluyor. Bu teknik en yaygın nüfus kontrol yöntemi olarak biliniyor.

Benzer kimyasalları kullanarak katledilen bir diğer hayran türü de kediler. Geçtiğimiz yıl Avustralya hükümetinin ülkedeki yerel türleri yok eden vahşi kedileri öldürmek için zehirli sosis kullanacağı açıklanmıştı. Hükümet, havadan zehirli sosis atarak 2020'ye kadar iki milyon kedinin öldürüleceği sözünü verdi.

 

NE İLK NE DE SON!

2017 yılında Kanguru Adası'ndaki yerel yönetim artan koala nüfusunu kontrol altına almak için itlaf teklifinde bulunmuştu ancak halk öneriyi kabul etmedi. Adadaki koala nüfusu kontrol altında tutulmak adına kısırlaştırıldı ve farklı bölgelere dağıtıldı. Avustralya’da farklı türlerden bu şekilde itlaf edilen milyonlarca hayvan bulunuyor.

Dünya genelindeki hayvan hakları savunucuları canlıların bu şekilde muamele görmesinden dolayı oldukça tepkili. Sosyal paylaşım platformlarında tepkilerini dile getiren ve Avustralya’nın hayvan itlaflarına yönelik uygulamalarını eleştiren dünya kamuoyu change.org gibi sitelerde sık sık kampanyalar yürütüyor.

Son olarak, Avustralya hükümetinin hayvanlar ile savaşı 1932 yılına kadar uzanıyor. Avustralya Hükümeti, çiftlikleri girdikleri için Deve Kuşları ile savaşmaya başlamış, gerçekleşen kanlı savaş sonucunda ise kazanan hiç beklenmedik bir şekilde Deve kuşları olmuştu.