Avustralya’da Covid-19 kısıtlamaları çatışmaya dönüştü

Avustralya’da Covid-19 kısıtlamalarına yönelik protestoda halk ile polis karşı karşıya geldi. Polisin göstericileri dağıtmak istemesine göstericilerden de yanıt gecikmedi. Çıkan çatışmanın ardından halkın toplanmasını engellemek amacıyla toplu taşıma askıya alındı.

Avustralya’da artan koronavirüs vakaları sonrası Eylül’e kadar uzatılan tam kapanma ve sokağı çıkma yasaklarının ardından ülkenin genelinde gösteriler düzenlendi. 

110

Ülkenin eyalet başkentleri Melbourne, Sydney, Brisbane, Adelaide ve Perth’te yasaklara karşı ‘Özgürlük Yürüyüşü’ adı altında protesto gösterileri düzenlendi.

Son olarak Delta Varyantı’nın etkisiyle vaka sayılarında artış yaşayan Avustralya’da hükümetin aldığı tedbirlere karşı yapılan gösterilerde polisle göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.


210

Yaşanan arbedede polisin göstericilere plastik mermi ve biber gazıyla müdahale ettiği görülürken göstericiler tarafından polise havai fişeklerle karşılık verildi.Melbourne’de polis hatlarına doğru ilerleyen kalabalığa karşı biber gazı kullanıldı.

410