Avustralya yangınından çıkan duman dünyayı saracak

Avustralya’da eylül ayından itibaren devam eden yangınların neden olduğu yoğun dumanların, dünyanın etrafında bir tur attıktan sonra kaybolacağı açıklandı. Yangının neden olduğu bu dumanların atmosfere zararı var mı? Orman yangınları iklimi etkiler mi?

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi NASA, Avustralya’daki yangının yol açtığı duman bulutunun, yeni yıl itibariyle Güney Amerika’ya ulaştığını ve geçtiğimiz hafta da Dünya’nın etrafına tam yarım tur attığını açıkladı.

Halihazırda devam eden yangının birçok fırtınaya da sebebiyet verdiği belirtilen açıklamada bu fırtınaların dumanları 18 kilometre stratosfere yükselttiği belirtildi.

Yangından çıkan dumanların Güney Amerika’da gökyüzünün rengini değiştirdiği ifade eden açıklamada hava kitlesinin ciddi şekilde etkilendiği ve dağın zirvesindeki karların siyahlaştığı kaydedildi.

Avustralya genelinde devam eden yangınlar neticesinde 10 milyon hektara yakın alan zarar gördü, 2 bini aşkın ev kül oldu, yaklaşık 500 milyon hayvan telef oldu.

YANGINLAR İKLİM DEĞİŞİKLİĞiNİ ETKİLER Mİ?

İnsan kaynaklı orman yangınları genel olarak dikkatsizlikten veya ihmallerden kaynaklanıyor. Ancak, bu denli yaygın orman yangınlarının yaşanmasının nedeni olarak küresel ısınma gösteriliyor. Önümüzdeki dönemde sıcaklıkların daha da artacağı tahmininde bulunan iklim araştırmacıları bu durumun olağan hale gelebileceğini belirtti.

Kuraklıklığın yangınların itici gücü olduğunu belirten Londra merkezli Grantham İklim Değişikliği ve Çevre Araştırmaları Enstitüsü’nün Politika ve İletişim Direktörü Bob Ward, "Yazın orman yangınlarının çıkması normal ama iklim değişkiliği, yangın riskini daha da artırıyor” ifadelerini kullandı.

Sera gazı salınımı neticesinde gelecek 30-40 yıl kuraklığın kontrol altına alınamayacağını kaydeden iklim araştırmacısı, son zamanlarda artış gösteren yangınların gelecekte bizi bekleyen tehlikenin habercisi olduğunu söyledi.