Avustralya neden develeri öldürüyor?

Avustralya’da 4 aydır süregelen ölümcül yangınlar söndürülemiyor. 1,25 milyar hayvanın hayatını kaybettiği yangınlar kontrol altına alınmaya çalışılırken 10 binden fazla devenin fazla su içtikleri gerekçesiyle helikopterden vurularak öldürüleceği açıklandı. Avustralya hükümetinin aldığı bu kararla su savaşlarının ilk örneğine tanıklık etmiş olduk.

Avustralya’da 10 binden fazla devenin çok fazla su içmelerini engellemek için helikopterden vurarak öldürüleceğini açıklayan Avustralya hükümeti tartışma yaratan bu kararına atların da aynı şekilde vurularak öldüreceğini ekledi. Dünya kamuoyu Avustralya hükümetinin aldığı karara tepki gösterirken, hükümetten her hangi bir açıklama gelmedi.

Tartışma yaratan kararın asıl tarafı Güney Avustralya eyalet yönetimi. Bilindiği üzere Avustralya’nın Victoria ve Yeni Güney Galler eyaletleri 4 aydır yangınlara teslim durumda. Dolayısıyla yangınlardan ve kuraklıktan etkilenen Güney Avustralya eyaletinde, su kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle yaklaşık olarak 10 bin yabani devenin keskin nişancıların atışlarıyla öldürüleceği açıklandı.

Avustralya basınında yer alan haberlere göre, eyaletin kuzeybatısındaki Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara - Avustralya Yerel Yönetim (APY) bölgesinde yerel yöneticiler, su kaynaklarına akın ederek yerleşim yerlerine zarar verdiğinden şikayet ettikleri yabani develerin toplu halde itlaf edilmesine onay verdi.

The Australian gazetesine konuşan APY idaresinin yönetim kurulu üyelerinden Marita Baker şunları ifade etti: "Sıcak ve rahatsız koşullarda sıkışıp kalmış durumdayız, rahatsız hissediyoruz çünkü develer çitleri yıkıp içeri giriyor, evlerin etrafına geliyor ve klimalardan su içmeyi deniyor."

DEVELERİN KÖKENİ

Koala ve kangurularıyla bilinen Avustralya’da 19’uncu yüzyılın başlarına kadar deve yoktu. 19’uncu yüzyılda Hindistan, Afganistan ve Orta Doğu’dan İngiliz yerleşimciler tarafından Avustralya’ya getirilen devlerin ülke genelindeki toplam sayısının 1,2 milyon olduğu tahmin ediliyor. Dünya kamuoyundan yükselen tüm itirazlara rağmen geçtiğimiz çarşamba günü başlayan deve öldürme operasyonunun 5 gün sürmesi planlanıyor.

2 MİLYON KEDİYİ ÖLDÜRME PLANI

Koalalar ve kangurular için gösterilen hassasiyete rağmen 500 binden fazla koalanın ve kangurunun ölmesine neden olan yangınları kontrol altına alamayan Avustralya hükümetinin bile isteye doğal yaşama karşı hayvanları öldürme kararı alması bilinçsizce atılan bir adımdır. Bugün devleri fazla su için öldüren Avustralya hükümeti, geçtiğimiz yıl ülkedeki yere türleri yok eden vahşi kedileri öldürmek için zehirli sos kullanacağını açıklamıştı. Öyle ki, hükümet yetkilileri 2020 yılına kadar 2 milyon kediyi öldürme sözü vermişti.

Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü'nün tahminlerine göre, kedi öldürme programının yürürlüğe girmesinin ilk yılında yaklaşık 211 bin 560 kedi öldürüldü.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ ÇELİK’TEN “FARKLI BİR ÇÖZÜM BULUNSUN” ÇAĞRISI

10 bin deveyi su sıkıntısı gerekçesiyle öldürme kararı alan ve itlaf operasyonuna geçtiğimiz çarşamba günü başlayan Avustralya hükümetine, AK Parti sözcüsü Ömer Çelik’te “farklı bir çözüm bulunsun” çağrısı yaptı.

Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ömer Çelik, “Binlerce deveyi öldürerek doğanın dengesine kavuşacağını ve su kaynaklarının korunacağını ummak, insani bir yaklaşım olmaz. Doğayı da korumaz. Farklı ve insani çözümler bulunması mümkündür. İnsana yakışan çözümler, gelecek nesillere bırakılacak doğal mirası da korur.”

İHH: İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITALIM

Hükümet sözcüsü Ömer Çelik’in dışında develer için çağrı yapan bir diğer isim İHH Genel Başkan Yardımcısı Serkan Nergis oldu. Nergis, Türkiye merkezli İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) Avustralya'daki partner yardım kuruluşuyla temasa geçerek, develerin en azından bir kısmını alıp, etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtmak için çalışma yaptıklarını duyurdu.

TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ

Dünya’da 7 kişiden birinin aç olduğu bu dönemde Avustralya hükümetinin sürdürülebilir kararlar almak yerine develeri öldürmeyi tercih etmesi içler acısıdır. Nitekim Birleşmiş Milletler’in 2019 yılı raporuna göre dünya üzerinde 821,6 milyon insan yanı dünya nüfusunun yüzde 11’i açlık çekiyor. Dünyanın karşı karşıya olduğu onca felaketin yanında bir de insanların açılık çektiği bu dönemde Avustralya hükümeti tüketilebilen bir canlı olan develeri yardım kuruluşları aracılığıyla açlık çeken insanlara gönderilebilir.

821.6 milyon insan yani dünya nüfusunun yüzde 11 açlık çekiyor. Açlık oranının en yüksek olduğu yer Afrika. Kıta genelinde her beş kişiden biri, Doğu Afrika'da ise her üç kişiden biri aç. Afrika nüfusunun yüzde 20'si, Asya nüfusunun da yüzde 12'den fazlası aç, Latin Amerika ve Karayipler'de oran yüzde 7'nin altında.