Avustralyalı Bakan Çin'i çelişkili davranmakla eleştirdi

Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton, Çin’in “endişe verici” eylemlerinin bölgede barış ve refahı teşvik etme söylemiyle uyuşmadığını ifade etti.

Güney Çin Denizi’ndeki askeri faaliyetler ve bölge ülkelerinin silahlanması artarken, ülkeler arasındaki ittifaklar da giderek netleşiyor. Son dönemde Çin-Avustralya ilişkileri de bu kapsamda gerginleşmeye başladı.

Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton, Çin’in söylemleriyle eylemleri arasında çelişki olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Dutton cuma günü yaptığı açıklamada, Pekin yönetiminin barışçıl söylemlerinin aksine bölgede “endişe verici” eylemlerde bulunduğunu söyledi. Örnek olarak ise Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki askeri faaliyetlerini, Tayvan’a yönelik saldırganlığını ve Hong Kong’da ulusal güvenlik yasasının getirilmesini gösterdi.

Dutton, Canberra’daki konuşmasında, “Çin hükümetinin barış, iş birliği ve kalkınmaya bağlı olduğu yönündeki iddialarına hepimiz aşinayız. Yine de sözlerle eylemler arasında önemli bir kopukluk olduğuna tanık oluyoruz. Çin hükümetinin giderek daha fazla endişe verici faaliyetlere girişmesini çok yakından izledik” dedi.

Çin’in Canberra Büyükelçiliği ise Dutton’ın Pekin yönetiminin dış politikasını çarpıttığını, Avustralya halkını yanlış yönlendirdiğini ve “halklar arasındaki çatışmayı ve bölünmeyi körüklediğini” açıkladı.