Avustralya, 2025’e kadar Ay’da bitki yetiştirmeyi amaçlıyor

Avustralyalı bilim insanlarının, 2025 yılına kadar ayda bitki yetiştirmeyi planladığı belirtildi.

AFP’nin haberine göre, Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden bitki biyoloğu Brett Williams, tohumların özel bir İsrail ay misyonu olan Beresheet iki uzay aracı tarafından taşınacağını belirtti.

Tohumların Ay’a inilip ekildikten sonra kapalı bir odada sulanacakları, sonrasında ise çimlenme ve büyüme belirtileri için izlenecekleri aktarıldı.

Bitki türlerinin, çimlenme hızlarının yanı sıra aşırı hava koşullarına dayanma yeteneklerine göre seçileceği kaydedildi.

Araştırmacılar yaptıkları açıklamada, “Proje, Ay’da insan yaşamının kurulması için çok önemli olan gıda, ilaç ve oksijen üretimi için bitki yetiştirmeye yönelik erken bir adımdır” şeklinde konuştu.

Canberra’daki Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde doçent olan Caitlin Byrt, araştırmanın iklim değişikliğinin neden olduğu gıda güvenliği korkularıyla da ilgili olduğunu söylerken, “Ay’da bitki yetiştirmek için bir sistem oluşturabilirseniz, dünyadaki en zorlu ortamların bazılarında yiyecek yetiştirmek için bir sistem oluşturabilirsiniz” ifadelerini kullandı.