Avrupa'da koronavirüs önlemlerine protesto

Avrupa ülkelerinde Covid-19 vakalarının artmasıyla hükümetler tarafından yeni kısıtlamalar uygulamaya konuldu. Aşı yaptırmayanlara yönelik uygulamalar, Avusturya, Hollanda ve Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde protestolara neden oldu.

Delta varyantının ortaya çıkmasının ardından birçok ülkede yeni bir Covid-19 dalgası kendini gösterdi. Aşılama oranlarının düşük olması ise salgının seyrini hızlandırdı.

Özellikle Avrupa ülkelerinde yeniden artış gösteren Covid-19 vakaları, hükümetleri yeni önlemler almaya itti. Ancak çoğunlukla aşı olmayan kişilere karşı uygulanan kısıtlamalar, halkın tepkisine yol açtı.

Hollanda, cumartesi günü üç haftalık kısmi sokağa çıkma yasağı uyguladı. Ayrıca aşı yaptırmayan kişilerin bazı mekanlara girmesinin de yasaklanması planlanıyor.

Hükümetin aldığı bu kararlara karşı Lahey’de protestolar düzenlendi. Sosyal medyada olay yerine dair yayınlanan görüntülerde polisin tazyikli su ile göstericilerden oluşan kalabalığı dağıttığı görüldü.

Polisin yaptığı açıklamada, Lahey’de gösteriler sırasında beş polis memurunun yaralandığı, birinin hastaneye kaldırıldığı, ikisinin ise atılan havai fişekler nedeniyle işitme kaybı yaşadığı belirtildi. Protestolar kapsamında 19 kişinin tutuklandığı aktarıldı.

Başkent Amsterdam’ın da aralarında bulunduğu farklı şehirlerde de cumartesi günü benzer şekilde protesto gerçekleştirildi.

Avusturya da pazartesi ülke çapında kısmi sokağa çıkma yasağı uygulayacak. Gelecek yıl ise şubat ayından itibaren Covid-19 aşılarının zorunlu hale getirilmesi planlanıyor.

Avusturya’nın başkenti Viyana sokaklarında halk, sokağa çıkma yasağını ellerinde meşalelerle protesto etti. Cumartesi günü yapılan yürüyüşe yaklaşık 40 bin kişi katıldı. Ülke genelinde kamu düzeninin korunması için bin 400’den fazla polis memuru görevlendirildi.

Fransa’ya bağlı Karayipler’deki Guadeloupe adasında da sokağa çıkma yasağına rağmen protesto gösterileri yapıldı. İçişleri Bakanlığı, 31 kişinin tutuklandığını açıkladı. Fransa ise bölgeye polis ve terörle mücadele ekiplerini gönderdi.

Cumartesi günü yapılan bir başka protesto gösterisi de Hırvatistan’da gerçekleşti. Zagreb’de yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı gösterilerde hükümetin Covid-19 önlemleri protesto edildi. Hükümetin açıkladığı karara göre, pazartesi gününden itibaren Hırvatistan’daki kamu binalarına yalnızca aşı kartı olanlar girebilecek.