İtalya yerel seçimlerinden sol partiler zaferle çıktı

Geçtiğimiz on yılda sağ partilerin hakim olduğu Avrupa'da liderler bir bir değişiyor. Son olarak İtalya'daki yerel seçimlerden sol partiler zaferle çıktı.

1980'li yıllarda milenyuma uzanan zaman diliminde hem Avrupa'da hem de dünyanın birçok ülkesinde sağ partiler yükselişe geçti. 

Fakat tüm dünyada hem koronavirüs (Covid-19) pandemisi hem de Z Kuşağı ile birlikte dengeler hızla değişmeye başladı. Sağ söylemlerin ve sağ partilerin yeni kuşağı yakalamakta geç kalması, ağır hezimetle sonuçlanmaya başladı.

Avrupa'nın birçok ülkesinde yönetim değişirken en çok tartışılan kuşkusuz Almanya oldu. Merkel'in ardından seçimleri az farkla kazanan Sosyal Demokratlar (SPD) koalisyon görüşmelerine de başladı. 

İkinci değişim ise İtalya'dan geldi. İtalya'da yapılan kısmi yerel seçimlerde, özellikle sol partilerin oy oranlarını artırmış olması dikkatlerden kaçmadı.

3-4 Ekim'de gerçekleştirilen seçimlerde sol partilerin adayı Milano, Napoli ve Bologna gibi ülkenin büyük şehirlerinde, ilk turda yüzde 50'nin üzerinde oy almayı başararak belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. 

Roma'da seçim ikinci tura kalırken, sağ parti adayı Enrico Michetti'ye karşı yarışacak olan sol parti adayı Roberto Gualtieri'nin kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

İtalya basını, Roma'yı beş yıldır yöneten 5 Yıldız Hareketi'nin seçimde aldığı oy oranını 'hezimet' olarak nitelendirirken manşetlerdeki 'sağın ve popülistlerin çöktüğü' yorumu ülkede tartışılmaya devam ediyor.