ABD askerleri Avrupa'nın nükleer silahlarını ifşa etti

ABD’den Avrupa’ya, nükleer silahların gözetimi için görevlendirilen askerlerin yanlışlıkla silahların yerini ve özel kodlarını ifşa ettikleri ortaya çıktı.

İngiltere merkezli Bellingcat’ta yer alan bir araştırma sonucuna göre, nükleer silah sistemleri ile ilgili bilgileri ezberlemek amacıyla akıllı telefon kullanan ABD askerleri, kullandıkları uygulama üzerinden farkında olmadan Avrupa üslerinde bulunan silahların lokasyonlarını ve kodlarını ifşa etti. 

Bellingcat araştırmasında askerlerin tarafından kullanılan uygulama üzerinden ABD’nin Avrupa’da nükleer silah depoladığı iddia edilen altı üssün her biri için ABD askerlerine özel bilgi kartlarına erişim sağladı. 

“Chegg”, “Quizlet” ve “Gram” olarak bilinen uygulamalar üzerinden ifşa edilen bilgilerin içerisinde hem gizli kodlar hem de nükleer silahlara ev sahipliği yapan askeri üslerin ‘konumları’ bulunuyor. 

Nisan 2021’e kadar kullanıldığı iddia edilen bilgilere Google üzerinden de sorgulama yaparak ulaşılabildiği belirtildi. 2013 yılında Facebook uygulamasına yüklenen bir fotoğrafta, askerler nükleer başlığın önünde görülüyor.