En büyük sürpriz Batı’nın Covid-19 karşısında çöküşü oldu 

Çin’de ortaya çıkan, kısa sürede 196’dan fazla ülkeye ve bölgeye yayılan koronavirüs, Avrupa (Ön Asya) ülkelerinin tamamını da etkisi altında. Her geçen gün on binlerce yeni vakanın, binlerce ölümün açıklandığı Ön Asya’da ülkeler birbirleriyle maske için kapışırken, Çin’den İtalya’ya sağlık yardımı yağıyor. AB İtalya’yı dışlarken diğer taraftan da İtalya’ya gönderilen maskelere el koyuluyor. Peki AB bütünleşmesi nerede kaldı? Beraberlik, dayanışma söylemlerine ne oldu? AB çöküyor, ABD izliyor. 

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) kısa sürede 190’dan fazla ülke ve bölgede görüldü. 387 binden fazla kişide tespit edilen Covid-19 hastalığından bugüne kadar 16 bin kişi hayatını kaybetti. Virüs son sürat yayılırken, dünyanın karşı karşıya kaldığı bu zor süreçte en fazla ihtiyaç duyulan birliktelik, dayanışma ve yardımlaşmadır. Fakat şu ana kadar sayılı ülkenin dışında pek çok ülke yardımlaşmanın aksine birbirine karşı düşmanca tavır takınmış durumda. Bu durum özellikle Avrupa “Ön Asya” ülkelerinde yaşanıyor. 
 
Şubat ayının ortalarında birbiri ardına virüs vakası açıklayan Avrupa ülkelerinde durum giderek kritik bir hal aldı. 550 milyonluk Ön Asya, Covid-19'un merkez üssü haline geldi. Son gelişmelere göre, Ön Asya’da toplamda 197 bin 260 Covid-19 vakası tespit edilirken, 10 bin 519 da ölüm gerçekleşti. İlerleyen günlerde açıklanan rakamların özellikle ölüm oranlarının artacağı tahmin ediliyor, zira Ön Asya toplam nüfus içerisinde en fazla yaşlı nüfusu barındıran ülkelerin başında geliyor.  


 
Ön Asya’daki ölüm oranları ve vaka sayısı giderek artarken, yaşanan nedir? Ön Asya’da tam olarak yaşanan, kargaşa, kindarlık, düşmanlıktır. İslamafobi, yabancı düşmanlığı ve mülteci akınlarıyla yorulan Ön Asya’ya son darbeyi koronavirüs vurdu. Zira bugüne kadar birliktelikten, beraberlikten, dayanışmadan dem vuran ve kurduğu ekonomik topluluğu, serbest dolaşımı ve Euro Zone ile övünen Avrupa Birliği (AB) ya da Ön Asya Birliği (ÖAB), bugün tam bir çöküntüyle karşı karşıya.  


“EN BÜYÜK SÜPRİZ BATI’NIN VİRÜS KARŞISINDA ÇÖKÜŞÜ OLDU” 
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Başkanı Pierre Haski, Aralık ayında Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsle amansız bir mücadele veren Batı'nın salgına karşı verdiği imtihanı 'aşağılanmış' bir halde kaybettiğini söyledi. Pierre Haski, neredeyse tüm dünyaya yayılan virüse karşı verilen mücadelede en büyük sürprizin "Batı'nın çöküşü" olduğu yorumunu yaptı. Salgından en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen Fransa'da kamu yayıncılığı yapan France Inter'e konuk olan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Başkanı Pierre Haski "Birkaç hafta öncesine kadar dünyanın hiçbir yerinde kimse bugün İtalya ve Fransa'da olanlara inanamazdı." dedi. 

Batılı ülkelerin en iyi doktorlara, sofistike sağlık sistemine sahip olduğunu belirten Haski, ancak bu kadar ilerlemiş sistemin bile Covid-19 hastalığına karşı sarsıldığını, maske gibi koruma sağlayan ürünlerin bulunamadığını, karar alma süreçlerinde karmaşalar yaşandığını ve olayın uluslararası koordinasyonunda açmazların ortaya çıktığına dikkat çekti. Batı'nın kürsüden düştüğü yorumunu yapan gazeteci Haski, başarılı şirketlere, ilerlemiş teknolojik altyapısına ve şeffaf hükümetlerine rağmen 'Batı üstünlüğünün' yara aldığını söyledi. Haski, koronavirüs salgınından en fazla etkilenen İtalya'nın sağlık ekipmanları ve sağlık çalışanları ihtiyacının da Batılı ülkeler değil Çin, Rusya ve Küba tarafından karşılandığını dile getirdi. 

MASKE İÇİN SAVAŞ VERİLİYOR 
 
Ön Asya’da koronavirüsün ciddi boyutlara ulaştığı ülkelerin başında İtalya geliyor. 63 bin 927 vakanın olduğu İtalya’da 6 bin 77 kişi hayatını kaybetti. Her gün 600’den fazla kayıp açıklayan İtalya, bu dönemde diğer Ön Asya ülkeleri tarafından yalnız bırakıldı. Ön Asya içerisinde serbest dolaşım hakkı askıya alınırken, tüm ülkeler İtalya’ya sınırlarını kapattı. İtalya’ya kapılarını kapatmakla sınırlı kalmayan başta Almanya ve Fransa olmak üzere, tüm ülkeler İtalya’nın maske satın almak istemesine de karşılık vermedi.  

İtalya’yı izole eden ülkeler diğer taraftan İtalya’ya gönderilen yardım malzemelerine de el koyuyor. Amsterdam limanı üzerinden İtalya’ya gönderilmesi planlanan 830 bin maskeye Almanya’da el konuldu. Diğer taraftan Çin'in İtalya'ya yolladığı binlerce yüz maskesi ve solunum cihazlarına Çek polisi "bilerek" el koydu. Olayın ortaya çıkması sonrası açıklama yapan Çekya İçişleri Bakanı Jan HamacekTwitter'dan izahatte bulunarak durumun sonradan fark edildiğini yazdı: "Lovosice'deki gümrük memurları yüz binlerce malzemeye el koydu. Maalesef daha sonradan yapılan soruşturmada bu malzemelerin küçük bir kısmının Çin'in İtalya'ya yardımı olduğu öğrenildi. İtalya'nın bu olaydan etkilenmemesini sağlamak için her iki ülkeyle temasa geçtik.
 
Covid-19 vakasının görüldüğü ülkelerin tedbirler alması, ülke içinde üretimi yapılan sağlık malzemelerinin ihracatını yasaklaması hoş görüyle karşılanabilir. Fakat İtalya’ya gönderilen yardım malzemelerine 3’üncü ülkeler tarafından el konulması hoş görüyle karşılanamaz. Özellikle birlik, beraberlik ve dayanışmadan bahseden AB ülkeleri içerisinde böyle bir şey yaşanması da durumun içler acısı olduğunu, Batı’nın bir virüs salgınına yenik düştüğünü gösteriyor.  
 

FRANSA’DA HALK HASTANELERİ YAĞMALIYOR 
 
Tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs, bazı ülkelerde salgından öte bir hal almaya başladı. Market stoklarının bitirilmesi, tuvalet kağıdı için birbirine döven insan görüntülerinden sonra üzücü bir haber de Fransa’dan geldi. Montpellier Üniversitesi Hastanesindeki bir depodan sağlık personeli için ayrılan 10 binden fazla tıbbi maske çalındı. Bu da yetmezmiş gibi hastalarla temas eden sağlıkçılar için hastane duvarlarına asılan dezenfektanlar söküldü. 


 
Ön Asya’da yaşanan tüm olumsuz gelişmeler AB’nin çöktüğünün en net emarelerindendir. Zira İtalya birlik üyelerinin kendine yardım etmeyişini sürekli dile getiriyor. Lig Partisi lideri Matteo Salvini "İtalya'nın tek ihtiyacı olan şey yardımdı ancak sadece yüzüne bir tokat yedi. Avrupa'dan gelen tek yardım borsa çöküşüne neden olmak" ifadeleriyle yalnızlığa itilişlerini dile getirdi. 

Avrupa kriz masasından yardım isteyen ve acil tıbbi malzeme talebinde bulunan İtalya'ya hiçbir AB ülkesi yanıt vermedi. Almanya, kendi sınırları içerisinde oluşabilecek problemleri göz önünde tutarak tıbbi maske ve koruyucu ekipmanların ihracatını yasakladı. Berlin daha sonra ihracat yasaklarını gevşetse de Avusturya İtalya'dan gelenlere sınırları kapattı. Almanya ve Fransa ihracat sınırlamasına giderken Çin'den 20 bin koruyucu giysi ve 50 bin test İtalya'ya yollandı.